Trwa ładowanie...

Litwa: Medyczna marihuana zalegalizowana

Medyczna marihuana została zalegalizowana przez Sejm Litwy i będzie dostępna od maja 2019 roku. Za tą zmianą głosowała zdecydowana większość litewskich posłów.

Litwa: Medyczna marihuana zalegalizowanaŹródło: Wikimedia Commons CC BY, fot: WikiImages
d3ikefa
d3ikefa

Nowelizację poparło 90 ze 141 posłów litewskiego Sejmu. Głównym inicjatorem jest Mykolas Majauskas, poseł partii konserwatywnej Związek Ojczyzny - Litewscy Chrześcijańscy Demokraci. Przez ostatni rok przekonywał, że marihuana niepotrzebnie jest kojarzona tylko z rekreacją, a dostęp do medycznej marihuany umożliwi skuteczniejsze leczenie poważnych chorób. - To historyczna decyzja. Udało się spełnić marzenia tysiąca pacjentów - mówił Majauskas po głosowaniu. Jak wyliczył poseł, w ciągu ostatnich dwunastu miesięcy kilkaset osób zmarło, bo medyczna marihuana nie dotarła do nich w postaci specjalnych preparatów.

Medyczna marihuana stosowana jest jako lek do zwalczania m.in. chorób onkologicznych, stwardnienia rozsianego, przewlekłego zapalenia płuc, HIV i AIDS.

W Polsce medyczna marihuana jest dostępna od roku. Można z niej też skorzystać m.in. w Czechach, Niemczech Finlandii, Holandii, Portugalii, Hiszpanii i Grecji.

W ostatnim czasie marihuana staje się składnikiem napojów kilku koncernów. We wrześniu pisaliśmy o tym, że Coca-Cola chce stworzyć napój z kannabidolem, któy byłby jednocześnie środkiem przeciwbólowym. W Kalifornii koncern Heinekkena sprzedaje Lauganitas - napój z dodatkiem THC i kannabidolu.

d3ikefa
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3ikefa
Więcej tematów