Trwa ładowanie...
d1vq55j

Litwa: Medyczna marihuana zalegalizowana

Medyczna marihuana została zalegalizowana przez Sejm Litwy i będzie dostępna od maja 2019 roku. Za tą zmianą głosowała zdecydowana większość litewskich posłów.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Medyczna marihuana będzie dostępna na Litwie od maja przyszłego roku.
Medyczna marihuana będzie dostępna na Litwie od maja przyszłego roku. (Wikimedia Commons CC BY, Fot: WikiImages)
d1vq55j

Nowelizację poparło 90 ze 141 posłów litewskiego Sejmu. Głównym inicjatorem jest Mykolas Majauskas, poseł partii konserwatywnej Związek Ojczyzny - Litewscy Chrześcijańscy Demokraci. Przez ostatni rok przekonywał, że marihuana niepotrzebnie jest kojarzona tylko z rekreacją, a dostęp do medycznej marihuany umożliwi skuteczniejsze leczenie poważnych chorób. - To historyczna decyzja. Udało się spełnić marzenia tysiąca pacjentów - mówił Majauskas po głosowaniu. Jak wyliczył poseł, w ciągu ostatnich dwunastu miesięcy kilkaset osób zmarło, bo medyczna marihuana nie dotarła do nich w postaci specjalnych preparatów.

Medyczna marihuana stosowana jest jako lek do zwalczania m.in. chorób onkologicznych, stwardnienia rozsianego, przewlekłego zapalenia płuc, HIV i AIDS.

W Polsce medyczna marihuana jest dostępna od roku. Można z niej też skorzystać m.in. w Czechach, Niemczech Finlandii, Holandii, Portugalii, Hiszpanii i Grecji.

W ostatnim czasie marihuana staje się składnikiem napojów kilku koncernów. We wrześniu pisaliśmy o tym, że Coca-Cola chce stworzyć napój z kannabidolem, któy byłby jednocześnie środkiem przeciwbólowym. W Kalifornii koncern Heinekkena sprzedaje Lauganitas - napój z dodatkiem THC i kannabidolu.

d1vq55j

Podziel się opinią

Share
d1vq55j
d1vq55j
Więcej tematów