Trwa ładowanie...
d40ypbl

Litwa: ćwiczą pod auspicjami NATO

W rejonie Kłajpedy na Litwie rozpoczęły się w poniedziałek manewry morskie pod kryptonimem "Współpraca Oceaniczna 2002", odbywające się w ramach NATO-wskiego programu "Partnerstwo dla pokoju".

Share
d40ypbl

Celem manewrów jest ocena gotowości do współdziałania operacyjnego marynarek wojennych państw, ubiegających się o członkostwo w Sojuszu z siłami morskimi NATO. Na ćwiczenia bojowe przybyło 10 okrętów z Francji, Finlandii, Wielkiej Brytanii, Szwecji i trzech krajów nadbałtyckich. Litwę, Łotwę i Estonię reprezentują jednostki, wchodzące w skład wspólnej eskadry "Baltron", pełniącej funkcję regionalnych morskich sił szybkiego reagowania.

Po zakończeniu trzydniowych manewrów do ich uczestników dołączą trałowce z Belgii, Holandii, Norwegii i Niemiec. Przez dwa tygodnie prawie 20 okrętów będzie oczyszczać litewskie wody terytorialne Bałtyku z min, zalegających tam od II wojny światowej.

Komentatorzy podkreślają, że jest to pierwsza międzynarodowa operacja wojskowa Sojuszu Północnoatlantyckiego, zorganizowana na tak wielką skalę w bezpośrednim sąsiedztwie rosyjskiego Obwodu Kaliningradzkiego. Łącznie weźmie w niej udział blisko ośmiuset żołnierzy i oficerów z NATO i państw sprzymierzonych. (jask)

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
d40ypbl

Podziel się opinią

Share

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d40ypbl
d40ypbl
Więcej tematów