Trwa ładowanie...
d3a20gf

Litwa: były oficer NKWD skazany na dożywocie

Sąd rejonowy w Szawlach na Litwie zaocznie skazał w czwartek byłego wysokiej rangi oficera NKWD (radziecka służba bezpieczeństwa) na dożywotnie więzienie, uznawszy go za winnego zbrodni przeciwko narodowi litewskiemu.

Share
d3a20gf

Zgodnie z wyrokiem litewskiego sądu 87-letni Petras Rasłanas powinien spędzić resztę życia w obozie pracy o zaostrzonym rygorze. Nie ma jednak wątpliwości, że Rosja nie wyda go władzom litewskim. Rasłanas, który jest obywatelem Rosji i mieszka w miejscowości Bałaszycha w pobliżu Moskwy, nie uczestniczył w procesie. Rosja odmówiła współpracy z władzami litewskimi.

Sąd uznał, że Rasłanas ponosi odpowiedzialność za śmierć 76 Litwinów ze wsi Rainiai w rejonie telszańskim, na zachodzie Litwy.

Prokuratura litewska prowadzi obecnie około 90 dochodzeń w sprawach dotyczących ludobójstwa narodu litewskiego, popełnionych w czasach ZSRR. W ub.r. do sądu skierowała 15 spraw. W kilku zapadły już wyroki, jednak skazani to ludzie w podeszłym wieku, często niezdolni do odbycia kary.

Poza oskarżanymi za ludobójstwo w czasach ZSRR, prokuratura litewska ściga też zbrodniarzy wojennych, współuczestniczących w ludobójstwie, głównie Żydów, którego dopuścili się na Litwie hitlerowcy. (an)

d3a20gf

Podziel się opinią

Share
d3a20gf
d3a20gf
Więcej tematów