Trwa ładowanie...
d4ip4m2
20-12-2007 13:10

Literatura jidysz w Bibliotece Narodowej

Prawie 50 pozycji liczy nowa kolekcja tematyczna Cyfrowej Biblioteki Narodowej w Warszawie: "Literatura jidysz". Biblioteka tekstów, wzbogacona o specjalne wprowadzenie i biogramy najważniejszych twórców jest także polskim i angielskim przewodnikiem po literaturze mało znanej we współczesnej Polsce.

d4ip4m2
d4ip4m2

Ze względu na obowiązujące w Polsce prawo autorskie w kolekcji na razie nie znajdą się niektóre pozycje niezwykle ważne, często lepiej znanych autorów, takich jak na przykład wybitny pisarz, noblista (1978 r.) - Isaac Bashevis Singer. Można natomiast zapoznać się z twórczością m.in. An-Skiego, Abrahama Goldfadena, Icchoka Lejba Pereca, Szolem Alejchema i wielu innych.

Na początku przyszłego roku kolekcja ma liczyć około 200 zeskanowanych tekstów w języku jidysz. Część biblioteczna kolekcji dofinansowana jest przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Kolekcja "Literatura jidysz" jest także jednym z elementów tworzonego przez Fundację Shalom serwisu internetowego "Świat języka i kultury jidysz - historia i współczesność".

W serwisie znajdzie się pierwszy w Polsce internetowy kurs nauki języka jidysz oraz bogate kompendium wiedzy o kulturze i języku jidysz.

d4ip4m2

Od początku 2008 roku serwis będzie dostępny w języku polskim i angielskim.

W okresie dwudziestolecia międzywojennego w II Rzeczypospolitej znajdowała się największa diaspora żydowska w Europie. Na terenie Polski w języku jidysz wydawano setki książek, drukowano gazety w ogromnych nakładach, nagrywano płyty i kręcono filmy. Ocalone w części z pożogi wojennej dziedzictwo polskiej społeczności żydowskiej przez wiele lat było zapomniane. Dziś jidysz odradza się - coraz liczniej młodzież zafascynowana kulturą żydowską uczy się tego języka, pragnie poznać tę ogromną spuściznę kulturalną, naukową i społeczną.

Projekt serwisu internetowego Fundacji Shalom ma stanowić przewodnik po tej kulturze dla wszystkich osób nią zainteresowanych. Dlatego w serwisie, oprócz tekstów omawiających historię poszczególnych zjawisk kulturowych, znajdą się informacje o tym, co aktualnie dzieje się w świecie jidysz.

Współtworzona przez Bibliotekę Narodową i Fundację Shalom kolekcja literatury jidysz umożliwia dostęp on-line do często do tej pory nieznanych szerszym grupom odbiorców publikacji. O ich właściwy dobór oraz o rozpropagowanie kolekcji nie tylko w kraju, ale także na całym świecie, zadbają wspólnie Biblioteka Narodowa i Fundacja Shalom.

Zbiory są dostępne od dzisiaj również w Portalu Biblioteki Europejskiej. (mg)

d4ip4m2
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d4ip4m2
Więcej tematów