PolitykaListy PJN niemal gotowe - sprawdź, gdzie kto startuje

Listy PJN niemal gotowe - sprawdź, gdzie kto startuje

Paweł Poncyljusz otworzy warszawską listę PJN, "dwójką" w stolicy może być Jan Ołdakowski - wynika z nieoficjalnych informacji zbliżonych do PJN. W Gdańsku listę ma otworzyć Tomasz Dudziński, w Katowicach - Andrzej Sośnierz, a w Krakowie - Zbysław Owczarski.

Listy PJN niemal gotowe - sprawdź, gdzie kto startuje
Źródło zdjęć: © wp.pl

Nie wiadomo jeszcze, czy w nadchodzących wyborach parlamentarnych wystartuje prezes partii, eurodeputowany Paweł Kowal oraz jej wiceprezes, również europoseł Marek Migalski. Nie ma też jeszcze decyzji, skąd wystartuje wiceszefowa klubu PJN Elżbieta Jakubiak - wynika z nieoficjalnych informacji ze źródeł zbliżonych do władz partii.

Politycy ugrupowania podkreślają, że listy wyborcze PJN nie zostały jeszcze domknięte i zatwierdzone. Rzecznik klubu PJN Jacek Pilch informował wcześniej, że listy będą gotowe w przyszłym tygodniu. Potwierdził to Migalski.

Numerem "1" partii na liście w Warszawie będzie szef klubu PJN Paweł Poncyljusz, o czym informowano już wcześniej. Za nim na liście może znaleźć się dyrektor Muzeum Powstania Warszawskiego, poseł Jan Ołdakowski - wynika z nieoficjalnych rozmów z politykami PJN.

Pilch może wystartować z pierwszego miejsca na liście w Tarnowie lub w Kielcach. Listę w Lublinie ma otworzyć Zbigniew Wojciechowski; a w Nowym Sączu - Kazimierz Hajda - informują rozmówcy Polskiej Agencji Prasowej.

Liderami list wyborczych: w Katowicach będzie - Andrzej Sośnierz, w Gliwicach - Lucjan Karasiewicz, a w Rybniku (gdzie "jedynką" PO będzie była szefowa PJN Joanna Kluzik-Rostkowska) - Adam Gawęda. W Sosnowcu listę PJN otworzy b. kandydat na prezydenta tego miasta, znany lokalny działacz Krzysztof Haładus. W Bydgoszczy "jedynką" będzie poseł Andrzej Walkowiak; a w okręgu toruńsko-włocławskim - Iwona Michałek.

Migalski powiedział, że zarówno on, jak i prezes ugrupowania zastanawiają się jeszcze, czy kandydować do sejmu (obaj są europosłami). Podkreślił, że decyzje w tej sprawie zostaną podjęte wspólnie z członkami PJN.

Potwierdził też, że partia wystawi także kandydatów do senatu, zaznaczył jednak, że nie we wszystkich okręgach. - Tam, gdzie będziemy uważali, że warto wesprzeć kandydatów pozapartyjnych, będziemy to robili - powiedział Migalski.

Jak dodał, jeśli wśród kandydatów innych partii znajdzie się "naprawdę wybitna postać", to jego ugrupowanie także nie wyklucza "indywidualnego" poparcia dla takiego kandydata. - Nie wykluczamy tego, że będziemy, indywidualnie oczywiście, nie jako partia, tylko swoimi indywidualnymi wypowiedziami, wspierać takich kandydatów - powiedział Migalski.

Wiceprezes PJN powiedział też, że "tam, gdzie będzie to możliwe" PJN będzie chciała wystawić kandydatów do senatu wspólnie z Prawicą Rzeczypospolitej Marka Jurka oraz Unią Polityki Realnej.

Już wcześniej prezes PJN Paweł Kowal mówił, że PJN chce wystawić kandydatów do senatu. Zapowiedział jednak, że jego partia będzie też popierała kandydatów inicjatywy "Obywatele do Senatu", a w niektórych przypadkach także kandydatów innych partii. W tym kontekście Kowal wymieniał Wiesława Kiliana - który, choć należy do klubu PJN - ma być kandydatem do senatu Platformy.

Migalski był też pytany, kiedy zostanie przedstawiony sztab wyborczy partii. - Tak naprawdę sztab wyborczy już działa. Jego tymczasowym szefem jest po prostu Paweł Kowal - odpowiedział.

Jak jednak dodał, w związku z tym, że "trzeba będzie trochę odciążyć" przewodniczącego partii, w ciągu najbliższych dni zostanie ujawnione nazwisko szefa sztabu. Według nieoficjalnych informacji ze źródeł zbliżonych do klubu PJN, szefem sztabu wyborczego PJN ma być poseł Tomasz Dudziński.

W poniedziałek PJN złożyła do PKW wniosek o utworzeniu komitetu wyborczego; komisja przyjęła zgłoszenie tego samego dnia. Zgodnie z informacją na stronie internetowej partii, ruszyła już ogólnopolska akcja zbierania podpisów pod listami ugrupowania.

30 sierpnia o północy mija termin zgłaszania kandydatów na posłów i senatorów do komisji okręgowych. Lista kandydatów powinna być poparta podpisami co najmniej 5 tys. wyborców stale zamieszkałych w danym okręgu wyborczym.

Źródło artykułu:PAP

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (20)