Trwa ładowanie...

Morawiecki uderza w Tuska. Padły ostre słowa

Mateusz Morawiecki, były premier i obecny wiceprezes partii Prawo i Sprawiedliwość, wyraził swoje zaniepokojenie i niezadowolenie w związku z decyzją rządu dotyczącą 14. emerytury. W czwartek opublikował na platformie X list, w którym zwraca się bezpośrednio do obecnego premiera Donalda Tuska. W swoim piśmie apeluje o "przywrócenie 14. emerytury do poziomu, który ja i mój rząd przyjęliśmy w 2023 r.".

Mateusz Morawiecki Mateusz Morawiecki Źródło: PAP
d3pevsd
d3pevsd

Decyzja o której mówi Morawiecki, została podjęta przez Radę Ministrów we wtorek. Rozporządzenie, które zostało wówczas przyjęte, określa, że wypłata 14. emerytury nastąpi we wrześniu 2024 r. Świadczenie wyniesie 1780,96 zł, czyli tyle, ile wynosi najniższa emerytura.

Morawiecki napisał list. Uderza w Tuska

Morawiecki wyraził swoje zdziwienie i niezrozumienie dla tej decyzji w liście do Tuska. "Z niedowierzaniem odbieram komunikaty medialne i treści rozporządzenia Pańskiego rządu, które wskazują na to, że zdecydował Pan o obniżeniu 14. emerytury o 870 zł" - napisał. Dodał również, że jest to decyzja "całkowicie niezrozumiała i niedopuszczalna w obliczu obecnej sytuacji emerytów".

Były premier podkreślił, że decyzja ta pogłębia problemy wielu emerytów, którzy już teraz zmagają się z trudnościami finansowymi. Wskazał na niedawną podwyżkę VAT na żywność oraz planowane od lipca wysokie podwyżki energii jako czynniki, które "spotęgują trudności w zaspokojeniu podstawowych potrzeb".

"Uderzenie w najsłabszych i najbiedniejszych"

Morawiecki zaznaczył, że decyzja ta jest nie tylko naruszeniem zasad uczciwości politycznej, ale także zasad "zwykłej ludzkiej przyzwoitości". "Uderzenie w najsłabszych i najbiedniejszych" - to słowa, którymi opisał skutki decyzji rządu.

Na decyzję rządu odniósł się także prezes Prawa i Sprawiedliwości, Jarosław Kaczyński. W środę stwierdził, że jest to "lekceważenie dla tej części społeczeństwa, która jest w gorszej sytuacji". Kaczyński ocenił, że decyzja ta wynika z "kwestii typu psychicznego tych ludzi u władzy, ich niezdolności do empatii".

d3pevsd

"Złotówka za złotówkę"

Rozporządzenie przygotowane przez Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej określa, że 14. emeryturę w pełnej wysokości, czyli 1780,96 zł brutto, otrzymają osoby, które pobierają emeryturę w wysokości do 2900 zł brutto.

Zasada "złotówka za złotówkę" będzie obowiązywać dla osób, które pobierają emeryturę powyżej tej kwoty. Oznacza to, że świadczenie zostanie zmniejszone o kwotę przekroczenia ponad 2900 zł brutto.

W 2023 r. czternasta emerytura wynosiła 2650 zł brutto dla osób, które pobierały świadczenia do 2900 zł brutto. Czternastka jest wolna od wszelkich innych potrąceń, np. od zajęć komorniczych, a także nie wlicza się do dochodu przy ubieganiu się o pomoc społeczną lub o alimenty.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
d3pevsd
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3pevsd
Więcej tematów