List gończy za skazanym w procesie FOZZ
Sąd Okręgowy w Warszawie wydał list gończy za skazanym we wtorek w procesie FOZZ na trzy i pół roku więzienia Dariuszem Przywieczerskim. Policji nie udało się go dotychczas zatrzymać, bo miejsce jego pobytu jest nieznane.
01.04.2005 | aktual.: 01.04.2005 15:46
Jeszcze w piątek list gończy trafi do policji - powiedział rzecznik sądu sędzia Wojciech Małek. Dodał, że sąd podjął także decyzję o zatrzymaniu paszportu Przywieczerskiego.
Jeszcze we wtorek wieczorem, zaraz po wyroku i wydaniu decyzji o aresztowaniu Przywieczerskiego na cztery miesiące, sąd wysłał faksem śródmiejskiej policji odpis jego nakazu aresztowania (Przywieczerski nie stawił się na ogłoszeniu wyroku). Policji nie udało się jednak zatrzymać skazanego, wobec czego sąd wydał list gończy.
Na swych stronach internetowych stołeczna policja ogłosiła, że poszukuje Przywieczerskiego, który "ukrywa się przed wymiarem sprawiedliwości i do chwili obecnej nie ustalono jego miejsca pobytu".
Policja apeluje do osób, które znają miejsce pobytu poszukiwanego o kontakt z najbliższą jednostką policji, prokuraturą lub sądem. Jednocześnie przypomina, że za ukrywanie poszukiwanego lub pomaganie mu w ucieczce grozi do 5 lat pozbawienia wolności. Wszelkie informacje, które mogą pomóc w ustaleniu miejsca pobytu poszukiwanego, należy kierować do Komendy Rejonowej Policji przy ul. Wilczej 21, pod numer telefonu 603-70-55 (czynny całą dobę), 603-70-20 lub 997.
Przywieczerski to szef Rady Nadzorczej (do niedawna prezes) spółki Universal. Za czyn mu zarzucany, czyli wyprowadzenie z FOZZ ok. 1,5 mln dolarów, prokuratura domagała się 5 lat więzienia. W 1992 r. postawiła Przywieczerskiemu - wówczas dyrektorowi generalnemu Przedsiębiorstwa Handlu Zagranicznego Universal - także zarzuty naruszenia przepisów dewizowych. Później zostały one umorzone. Zarzut przywłaszczenia wobec Przywieczerskiego przedawnia się w grudniu 2006 r.
We wtorek - po 14 latach od wszczęcia śledztwa - Sąd Okręgowy w Warszawie skazał na kary więzienia całą szóstkę oskarżonych w sprawie Funduszu Obsługi Zadłużenia Zagranicznego. Wyrok 9 lat więzienia otrzymał b. dyrektor generalny FOZZ Grzegorz Żemek, 6 lat - jego zastępczyni Janina Chim. Oboje są już w areszcie. Komentarzom, że wyrok to sukces wymiaru sprawiedliwości, towarzyszą obawy czy sprawa nie przedawni się przed prawomocnym wyrokiem. Według prokuratury, w latach 1989-1990 afera spowodowała 350 mln zł strat - sąd uznał, że straty wynoszą co najmniej 134 mln zł.