Lipiec 2021 najgorętszy w historii. Polska na czerwono. Są wyniki pomiarów
Dane, które opublikowali eksperci z amerykańskiej Narodowej Agencji Badania Oceanu i Atmosfery, powinny niepokoić. Wynika z nich, że lipiec 2021 roku był najgorętszym miesiącem w historii.
15.08.2021 10:44
Szalejące pożary w Algierii, które pochłonęły 69 ofiar. Ognisty żywioł pochłania tez lasy w Grecji i Turcji. We Włoszech rekordowe upały. Wedle portalu wyborcza.pl naukowcy nie mają wątpliwości: za globalne ocieplenie i zmiany klimatu odpowiada człowiek.
Takie wnioski wypływają z raportu Międzynarodowego Zespołu ds. Zmian Klimatu.
Swoje badania opublikowała także Narodowa Agencja Badania Oceanu i Atmosfery. Według nich lipiec 2021 roku był najgorętszym w historii planety, od kiedy prowadzone są pomiary temperatury.
- W tym przypadku pierwsze miejsce jest najgorszym miejscem, w którym można się znaleźć - powiedział administrator agencji dr Rick Spinrad. - Lipiec jest zazwyczaj najcieplejszym miesiącem roku na świecie, ale lipiec 2021 r. przeszedł samego siebie jako najgorętszy lipiec i najgorętszy miesiąc, jaki kiedykolwiek zarejestrowano. Ten nowy rekord tylko dokłada do niepokojącej i destrukcyjnej ścieżki, na jaką zmiany klimatyczne wprowadziły planetę.
Z pomiarów wynika, że temperatura lądów i oceanów wyniosła 0,93 stopnie Celsjusza. A to powyżej średniej z XX wieku. Lipiec był o 0.01 stopnia Celsjusza gorętszy od rekordowego lipca w 2016 roku.
Zmiany klimatu. Padły rekordy temperatury
Portal podaje, że w Azji tegoroczny lipiec pobił rekord temperatury z 2010 roku. W Europie lipiec był najgorętszy, na równi z tym z 2010 roku i 2018 roku.
- Raport stwierdza, że wpływ człowieka jest jednoznacznie przyczyną zmian klimatycznych, i potwierdza, że wpływy są powszechne i szybko się nasilają - dodał szef agencji w oświadczeniu.
Eksperci wskazują także, że sezon huraganowy odznacza się aktywnością powyżej średniej.
Pogoda. Rekordowy lipiec 2021 w Polsce
W lipcu średnia temperatura powietrza w Polsce wyniosła 20,9 st. C i była o 2,1 st. C wyższa od średniej dla tego okresu.
Najcieplej było na Podkarpaciu (średnia temperatura wyniosła 21,8 st. C, o 2,1 st. C więcej niż norma). Najchłodniej było w Sudetach (18,6 st. C, co stanowi więcej o 0,9 st. C od normy).
- Tegoroczny lipiec należy zaliczyć do miesięcy ekstremalnie ciepłych - podał kilka dni temu Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej.
Jak podaje IMGW, tegoroczny lipiec ze swoją średnią temperaturą uplasował się na trzecim miejscu pod względem ciepła od 1951 roku.