Trwa ładowanie...
IAR

Liderzy UE zaakceptowali porozumienie z Turcją

• Przywódcy 28 krajów UE zaakceptowali porozumienie z Turcją • Nowy projekt przedstawił szef Rady Europejskiej Donald Tusk • Tusk prosił, by przyjęto go bez poprawek • Umowa UE-Turcja będzie obowiązywać od niedzieli
Share
Liderzy UE zaakceptowali porozumienie z Turcją
Źródło: PAP/EPA, Fot: OLIVIER HOSLET
d1ch4fk

Przywódcy 28 krajów zaakceptowali porozumienie z Turcją dotyczące walki z kryzysem migracyjnym. Poinformowali o tym na Twitterze premierzy Czech i Finlandii. Nowy projekt porozumienia przedstawił szef Rady Europejskiej Donald Tusk po negocjacjach z premierem Turcji. O 16.00 Ahmet Davutoglu ma spotkać się z przywódcami 28.krajów, by ostatecznie przypieczętować kompromis.

Umowa Unii z Turcją, zgodnie z porozumieniem, ma zacząć obowiązywać od najbliższej niedzieli. Od tego dnia wszyscy migranci i uchodźcy, którzy dotarli nielegalnie do Grecji będą z powrotem odsyłani do Turcji. Unia z kolei zobowiązuje się do przyjęcia z tego kraju 72 tysięcy syryjskich uchodźców. Jeszcze nie ustalono kiedy dokładnie rozpoczną się przesiedlenia.

Unia Europejska w zamian za turecką ofertę współpracy zgodziła się na postulat Ankary i otwarcie jednego z rozdziałów negocjacyjnych. Turcja domagała się wcześniej przyspieszenia rokowań i otwarcia pięciu rozdziałów, ale Cypr nie chciał się na to zgodzić.

Ponadto w dokumencie zapisano, że w ciągu tygodnia powstanie lista projektów, które będą sfinansowane z przyznanej wcześniej puli trzech miliardów euro. Zabiegała o to Turcja, która narzekała na biurokratyczne wymogi i zbyt długi proces oceny projektów.

d1ch4fk

Podziel się opinią

Share
d1ch4fk
d1ch4fk
Więcej tematów