ŚwiatLiczba ofiar katastrofy na Lampedusie może wzrosnąć do 300

Liczba ofiar katastrofy na Lampedusie może wzrosnąć do 300

Do 300 może wzrosnąć liczba ofiar katastrofy statku z uchodźcami, który zatonął w czwartek u wybrzeży Lampedusy - takie obawy wyrażają władze i ekipy ratunkowe. Wydobycie ciał z wraku utrudnia wzburzone morze. Piątek jest we Włoszech dniem żałoby narodowej.

Liczba ofiar katastrofy na Lampedusie może wzrosnąć do 300
Źródło zdjęć: © PAP/EPA | Army Press Ofice

Dotychczas potwierdzono śmierć ponad 120 imigrantów, ale płetwonurkowie i ratownicy zlokalizowali dziesiątki zwłok we wraku, do których bardzo trudno dotrzeć z powodu wysokiej fali.

- To jest potworny widok, tam leży masa ciał, jedno na drugim, niektóre wciąż uczepione są burty, ci ludzie zginęli podczas próby ucieczki, utonęli razem ze statkiem - relacjonują ratownicy, którzy na miejscu katastrofy pracowali całą noc z czwartku na piątek.

W dniu żałoby narodowej we Włoszech wszystkie lekcje w szkołach rozpoczęły się od minuty ciszy.

Papież Franciszek, składający wizytę w Asyżu powiedział, że piątek jest dniem opłakiwania ofiar z Lampedusy .

Tylu ludzi - dodał - "ucieka przed niewolnictwem i głodem, w poszukiwaniu wolności". - Z wielkim bólem wiele razy widzimy, że znajdują śmierć, tak, jak stało się to wczoraj na Lampedusie - podkreślił.

Wicepremier, szef MSW Włoch Angelino Alfano oświadczył w wywiadzie, że trzeba działać zarówno w Europie, jak i w Afryce, by zwalczać masowe zjawisko nielegalnej imigracji, które prowadzi do takich tragedii, jak ta u brzegów wyspy na Morzu Śródziemnym.

Alfano powiedział, że obecny system europejskiej ochrony, czyli Frontex - Europejska Agencja Zarządzania Współpracą Operacyjną na Granicach Zewnętrznych Państw Członkowskich Unii Europejskiej - nie jest skuteczny.

Włoski wicepremier wyraził przekonanie, że należy przyznać Pokojową Nagrodę Nobla wyspie Lampedusa, która jest sceną tragedii z udziałem uchodźców.

Lampedusa na forum europejskim

Tragedia koło włoskiej wyspy Lampedusa będzie tematem wtorkowego posiedzenia ministrów spraw wewnętrznych UE w Luksemburgu. Według dyplomatów o włączenie tej sprawy do programu Rady UE zwróciły się Włochy.

Oczekuje się, że Włosi ponownie zaapelują do pozostałych krajów UE o większą solidarność i pomoc w rozwiązywaniu problemu nielegalnych imigrantów, którzy przedostają się na łodziach i statkach przez Morze Śródziemne z Afryki na południe Europy.

- Większa solidarność z krajami, które przyjmują uchodźców, rzeczywiście stanowi problem, którym należy się zająć. Nie spodziewamy się, że we wtorek zapadną jakieś konkretne decyzje, ale dyskusja może zapoczątkować proces, zmierzający do poprawy sytuacji - powiedział wysoki rangą unijny dyplomata.

Jak dodał, "nie ma się co łudzić", że zmienione zostanie unijne rozporządzanie Dublin II, zgodnie z którym to państwo członkowskie, w którym nielegalny imigrant przekroczył granicę UE, jest odpowiedzialne za rozpatrzenie jego wniosku o azyl. - Ten system się nie zmieni. Można jednak rozmawiać o innych narzędziach, które pomogą poprawić sytuację - ocenił dyplomata.

Jednym z takich narzędzi jest europejski system nadzoru granic (EUROSUR), który zacznie działać w grudniu tego roku. Ma on m.in. ułatwić wykrywanie małych łodzi, niezdatnych do żeglugi morskiej, na której często imigranci z Afryki próbują przepłynąć Morze Śródziemne. Dzięki temu możliwe będą też skuteczniejsze akcje ratunkowe.

Źródło artykułu:WP Wiadomości
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)