ŚwiatLiczba 60-latków potroi się do 2050 roku

Liczba 60‑latków potroi się do 2050 roku

Do 2050 roku liczba osób 60-letnich i starszych prawdopodobnie niemal się potroi i wyniesie 2 miliardy z przewidywanych 9,2 mld całej światowej populacji - podała Organizacja Narodów Zjednoczonych.

Opracowanie oenzetowskiego Departamentu Spraw Gospodarczych i Społecznych (DESA) z 2006 roku przewiduje, że w ciągu najbliższych 43 lat światowa populacja wzrośnie o 2,5 mld z obecnego poziomu 6,7 mld.

Dynamiczny wzrost liczby ludności dotyczy jednak mniej rozwiniętych regionów świata. Z kolei w krajach uprzemysłowionych będzie można zaobserwować wyraźne starzenie się społeczeństw - zauważono w prognozie.

"Przyrost populacji obserwuje się prawie całkowicie w najmniej rozwiniętych regionach, szczególnie w grupie 50 najmniej rozwiniętych krajach światach; wiele z nich ma nadal względnie młode społeczeństwa, które w przewidywalnej przyszłości będą starzeć się umiarkowanie" - głosi opracowanie.

Ze względu na niski przyrost naturalny w krajach rozwiniętych ich populacja prawie nie zmieni się między 2007 a 2050 rokiem i pozostanie na poziomie ok. 1,2 mld.

"Dla porównania populacja 50 najmniej rozwiniętych krajów świata prawdopodobnie wzrośnie ponad dwukrotnie z 0,8 mld w 2007 do 1,7 mld w 2050 r. Przewidywany wzrost liczby ludności w pozostałych krajach rozwijających się także będzie zdecydowany, choć mniej gwałtowny - z obecnych 4,6 mld do 6,2 mld" - zaznacza raport.

Zdaniem jego autorów, ewentualne luki na rynku pracy w krajach bardziej rozwiniętych zostaną - mimo barier imigracyjnych - uzupełnione przez emigrantów z najbiedniejszych regionów świata.

W konkluzji raportu napisano, że do 2050 roku spodziewana liczba ludności będzie niższa niż obecnie w 46 krajach świata, m.in. w Niemczech, Włoszech, większości krajów postkomunistycznych, Japonii i Korei Płd.

Z kolei liczba ludności takich krajów jak Afganistan, Burundi, Demokratyczna Republika Konga, Gwinea-Bissau, Liberia, Niger, Timor Wschodni i Uganda w ciągu czterech najbliższych dekad prawdopodobnie się potroi.

Połowę spodziewanego wzrostu liczby ludności na świecie (czyli 2,5 mld do 2050 roku) zapewnią Indie, Nigeria, Pakistan, DR Konga, Etiopia, Stany Zjednoczone, Bangladesz i Chiny.

Źródło artykułu:PAP
onzwiekpraca

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)