Licealistki przymusowo poddane badaniom ginekologicznym. Lekarze będą sprawdzać, czy zachowały dziewictwo
Pod koniec listopada niektóre szkoły w Kirgistanie wprowadziły nakaz przymusowych badań ginekologicznych, aby ustalić, czy uczennice rozpoczęły już życie seksualne. Placówki oświatowe podkreślają zadowolenie i entuzjazm, z jakim rodzice nastolatek przyjęli wiadomość o wprowadzonym nakazie.
Celem nakazu wprowadzonego przez dyrekcję szkół ma być zmniejszenie liczby samobójstw wśród nastolatek. To właśnie utrata dziewictwa przed ślubem lub związane z tym podejrzenia stanowią główny powód, dla którego młode kobiety odbierają sobie życie. W Azji Środkowej temat dziewictwa jest niezwykle ważny. Według badań przeprowadzonych przez Portal "Cactus" (opublikowanych 26 listopada br.) 89 proc. mieszkańców Kirgistanu uważa, że zachowanie czystości przez pannę młodą jest gwarantem szczęśliwego życia rodzinnego.
W lipcu światowe media obiegła informacja o Rajabbi Khurshed, 18-latce z Tadżykistanu. Dziewczyna popełniła samobójstwo, ponieważ jej 24-letni mąż, Zafar Pirow, miał wątpliwości dotyczące zachowania cnoty przez małżonkę. Mimo iż muzułmański Tadżykistan nakłada na młodą parę obowiązek przymusowych badań medycznych, które potwierdziły dziewictwo Rajabbi, Zafar wciąż zarzucał jej kłamstwo i kazał wykonywać kolejne testy. Ostatecznie postanowił poślubić drugą kobietę, a 18-latkę wyrzucił z domu. 40 dni od zawarcia małżeństwa Rajabbi popełniła samobójstwo, wypijając śmiertelną dawkę octu.
Azjatyckie media mają wątpliwości, co do skuteczności przymusowych badań ginekologicznych w walce z samobójstwami. "Przypuszcza się, że ten środek pomoże jakoś uniknąć nastoletnich samobójstw, ale pojawia się uzasadnione pytanie: czy obowiązkowe badania medyczne nie sprowokują nowej fali zgonów?" piszą dziennikarze portalu Vesti.kg.