ŚwiatLicealiści: pracować z Żydem lub Romem? Nigdy w życiu!

Licealiści: pracować z Żydem lub Romem? Nigdy w życiu!

56% licealistów hiszpańskich zdecydowanie nie chce pracować z Żydem lub zrobiłoby to z niechęcią - tak wynika z sondażu przeprowadzonego przez hiszpański dziennik "El Pais". Trudno jest być Żydem w Hiszpanii z jednego powodu: prawie nie ma Żydów w tym kraju. Jak można nie tolerować kogoś, kogo się nie zna? - pyta w swoim blogu w "El Mundo" felietonista Martin Varsavsky.

Licealiści: pracować z Żydem lub Romem? Nigdy w życiu!
Źródło zdjęć: © AFP

28.07.2008 14:04

W Hiszpanii - według instytucji żydowskich - jest 15 tys. Żydów, choć zdaniem ambasadorów Izraela i Argentyny w Hiszpanii jest ich ok. 30 tys. w kraju, gdzie mieszka 45 mln obywateli. "Kiedy wyrzucono nas z Królestwa Hiszpanii było nas 600 tys. czyli 10% społeczeństwa" - przypomina dziennikarz.

"Żeby było jasne: ten przerażający przesąd uczniów hiszpańskich - sięgający jeszcze czasów Inkwizycji - odczuwany jest także w stosunku do innych mniejszości" - dodaje Varsavsky. Prym wśród nietolerowanych przez licealistów grup etnicznych wiodą Romowie (67%), potem są Marokańczycy (64%) i Żydzi. 47% uczniów nie przepada za emigrantami z Europy Wschodniej, a 45% za Afrykanami.

"W Hiszpanii być Żydem to synonim bycia skąpym, podczas gdy w USA to instytucje żydowskie najwięcej inwestują w rozwiązania problemów społecznych, w większości dotyczących innych mniejszości niż żydowska" - uważa felietonista "El Mundo".

Zdaniem dziennikarza media hiszpańskie zazwyczaj atakują Izrael i przedstawiają politykę kraju jako przyczynę przemocy na Bliskim Wschodzie. "Antysemici w Hiszpanii uważają, że Izrael i potężne lobby żydowskie kontroluje USA. Jednak fakty są inne: w USA jest 34 tysięcy lobbystów zarejestrowanych w Kongresie, z których Żydzi stanowią mniejszość. Wbrew temu co pisze prasa, nie jest to lobby porównywalne z przedstawicielami przemysłu zbrojeniowego, paliwowego czy farmaceutycznego" - pisze autor bloga.

Varsavsky podkreśla, że problem antysemityzmu w szkołach jest odczuwalny na co dzień - oskarżenia o bycie Żydem słyszą dzieci autora i jego znajomych.

Źródło artykułu:WP Wiadomości
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)