Eksperci są pewni. Ustawa niezgodna z prawem?
Sejm w styczniu ma zająć się rządowym projektem ustawy Prawo komunikacji elektronicznej, faworyzującej kanały TVP. Operatorzy płatnej telewizji obowiązkowo będą musieli oferować wyłącznie kanały TVP, a o liście innych, komercyjnych zdecyduje Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji, która długo nie chciała przyznać koncesji TVN. Okazuje się, że ustawa może być niezgodna z prawem. "Presserwis" dotarł do opinii dwóch ekspertów.
"Presserwis" dotarł do opinii specjalistów z Uniwersytetu Warszawskiego - prof. Stanisława Piątka oraz prof. Piotra Bogdanowicza. Eksperci wyrazili swoje wątpliwości co do zgodności ustawy z polskim oraz europejskim prawem.
"Zagrożenie pluralizmu mediów"
Według opinii prof. Bogdanowicza proponowana ustawa jest niezgodna z prawem Unii Europejskiej oraz orzecznictwem Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej (TSUE). "Wprowadza ona bowiem rozwiązania, które w zakresie must carry (czyli obowiązkowego udostępniania kanałów przez operatorów) nie realizują celu leżącego w interesie publicznym, są nieproporcjonalne oraz nieprzejrzyste" - podaje "Presserwis".
"Regulacja kolejności programów w EPG (w uproszczeniu liście kanałów - przyp. red.) będzie miała negatywne skutki dla pluralizmu mediów, a nie będzie przyczyniała się do jego realizacji, jak wymaga tego prawo unijne. Należy pamiętać, że - jak wynika z ostatniego sprawozdania Komisji Europejskiej - w Polsce już istnieje zagrożenie pluralizmu mediów" - można przeczytać w podsumowaniu opinii prof. Bogdanowicza.
Z kolei zdaniem prof. Piątka proponowane przepisy naruszają konstytucyjne zasady demokratycznego państwa prawnego wynikające z orzecznictwa Trybunału Konstytucyjnego. "Chodzi m.in. o konieczność dokonania zmian w umowach z operatorami i odbiorcami, przez co nie będzie mógł być uwzględniany zakaz naruszania interesów w toku" - podaje serwis.
TVP na pierwszych miejscach
Obecnie na liście jest siedem stacji: TVP1, TVP2, TVP3, Polsat, TVN, TV4 i TV Puls. W przypadku kanału regionalnego nadawcy satelitarni mają obowiązek udostępnienia tylko jednej wersji, więc w różnych częściach Polski można oglądać TVP3 Warszawa. Kanały właściwe regionalnie muszą udostępniać jedynie sieci kablowe i platformy IPTV.
Wejście w życie ustawy sprawi, że kanały Telewizji Publicznej będą musiały zostać umieszczone na pierwszych miejscach list kanałów w sieciach kablowych i satelitarnych.
Z obowiązkowej listy wypadną wszystkie komercyjne kanały. Pozostaną TVP1, TVP2, TVP3 oraz dodatkowo pojawią się TVP Info i TVP Kultura. To one mają się znaleźć pod pierwszymi pięcioma przyciskami na naszych pilotach. Co więcej, obowiązek udostępnienia kanału regionalnego TVP3 objąć ma również platformy satelitarne, co może przysporzyć tej grupie nadawców wiele problemów.