PolskaLewica w obronie Jaruzelskiego

Lewica w obronie Jaruzelskiego

O zaprzestanie "oszczerczej kampanii
propagandowej", wymierzonej w dorobek życiowy gen. Wojciecha
Jaruzelskiego, zaapelowali uczestnicy konferencji "W 60. rocznicę
zakończenia II wojny światowej - polska lewica w walce o
niepodległość i postęp społeczny", zorganizowanej w
warszawskiej siedzibie Rady Krajowej SLD.

W konferencji udział wzięli m.in: Jaruzelski, liderzy SLD Józef Oleksy, Marek Dyduch i Katarzyna Piekarska oraz członkowie i sympatycy Społecznego Komitetu Obrony Dobrego Imienia, Czci i Honoru gen. Jaruzelskiego.

Komitet powstał w sobotę; tworzą go m.in. prof. Maria Szyszkowska, wiceszef ruchu społecznego "Nie" w okręgu warszawskim Andrzej Całkiewicz oraz szef Platformy Socjalistycznej w Warszawie Jerzy Borowy.

Uczestnicy konferencji zaapelowali także o "docenienie i uszanowanie dorobku społecznego, gospodarczego i kulturalnego PRL, w której historii gen. Jaruzelski odegrał istotną rolę" - podkreślono w informacji Biura Prasowego SLD.

W ocenie uczestników spotkania, należy także umorzyć wszystkie postępowania toczące się przeciwko generałowi, ponieważ są one "bezpodstawne i naruszające normy praworządnego państwa" i służą jedynie "zadekretowaniu prawicowej wersji prawdy o naszej historii".

W minioną sobotę lider PiS J. Kaczyński powiedział, że jego partia chce odebrania Jaruzelskiemu uprawnień należnych byłym prezydentom - środków na prowadzenie biura i ochrony - oraz stopnia generalskiego. Jak argumentował J. Kaczyński, większość jego (Jaruzelskiego) życia to zdrada, a ostatnie postępowanie w Rosji pokazuje, że to jest stan notoryczny. (...) Wypowiedzi Jaruzelskiego pokazały, że jest on człowiekiem imperium zła, nawet wtedy, kiedy ono upadło.

W wywiadzie dla dziennika "Izwiestija" z 12 maja generał powiedział m.in. że działalność "Solidarności" w 1981 r. "zagrażała stabilności państwa. Istniało niebezpieczeństwo, że kolejnym etapem będzie wojna domowa". Odnosząc się do radzieckiej okupacji, ocenił, że było to "wyzwolenie od faszystowskiej zagłady".

Historia każdego narodu pozostawia każdemu narodowi określone problemy. W historii każdego narodu występują zarówno czarne, jak i białe plamy - powiedział Jaruzelski, komentując "gorzkie - jak to określiła agencja RIA-Nowosti - doświadczenia w stosunkach wzajemnych Rosji i Polski, m.in. okupację w 1920 roku przez Polskę Zachodniej Ukrainy i Zachodniej Białorusi oraz zamordowanie dziesiątków tysięcy czerwonoarmistów".

Źródło artykułu:PAP

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)