Trwa ładowanie...
d34vb7x

Łętowski przed sądem lustracyjnym

Przed sądem lustracyjnym rozpoczął się proces dziennikarza, dyrektora programu Polskiego Radia dla zagranicy oraz członka Rady Nadzorczej PAP, Macieja Łętowskiego. Rzecznik Interesu Publicznego podejrzewa go o kłamstwo lustracyjne. Proces jest
jawny.

d34vb7x
d34vb7x

Maciej Łętowski podczas pierwszej rozprawy oświadczył, że nigdy nie był tajnym współpracownikiem służby bezpieczeństwa PRL. Nie podpisywał też żadnych zobowiązań choć był do tego namawiany przez funkcjonariuszy SB.

Nie byłem agentem - powtarzał dziennikarz. Na jego procesie ujawniono jednak, że w 1988 r. SB zarejestrowała go jako tajnego współpracownika o kryptonimie "Łukasz".

Łętowski wyjaśnił, że od połowy lat 70. oficerowie próbowali skłonić go do współpracy wzywając na rozmowy. Jednak dziennikarz, pracujący wówczas w Ośrodku Dokumentacji i Studiów Społecznych, uprzedzał swoich rozmówców, że poinformuje o treści rozmów swojego przełożonego i współpracowników, co też - jak twierdzi - czynił.

Dyrektor programu Polskiego Radia dla zagranicy powiedział, że SB kontaktowało się z nim i wzywało go na rozmowy do końca lat 80. Powiedział też ze Służba Bezpieczeństwa starała się infiltrować jego środowisko a nawet - jak się wyraził - rozbić je od środka. Łętowski oświadczył że w zamian za przychylność dla SB oferowano mu mandat poselski.

Maciej Łętowski przekazał sądowi oświadczenie swojego ówczesnego szefa, że był lojalny wobec swojego środowiska i informował je o treści rozmów z SB.

Proces odroczono do 27 lutego. Na następnej rozprawie ma zeznawać pierwszych dwóch z czterech oficerów SB powołanych na świadków w tej sprawie. (an)

d34vb7x
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d34vb7x
Więcej tematów

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj