PolskaLeszek Miller: zapytamy prezydenta, czy zgadza się ze słowami kard. Stanisława Dziwisza

Leszek Miller: zapytamy prezydenta, czy zgadza się ze słowami kard. Stanisława Dziwisza

Szef SLD Leszek Miller zapowiedział wystosowanie listu do prezydenta z pytaniem, czy Bronisław Komorowski zgadza się ze słowami kard. Stanisława Dziwisza poświęconymi - według przewodniczącego Sojuszu - "prymatowi prawa bożego nad prawem stanowionym".

31.05.2013 | aktual.: 31.05.2013 14:40

Metropolita krakowski powiedział podczas czwartkowych uroczystości święta Bożego Ciała m.in. że: - W społeczeństwie demokratycznym rządzi większość. Pluralizm poglądów i postaw ludzi tworzących nasze społeczeństwo jest faktem. Przyjmujemy ten fakt do wiadomości. Tym niemniej trzeba jasno stwierdzić, że wierność prawdzie obowiązuje wszystkich, również prawodawców. Prawdy nie ustala się przez głosowanie, dlatego nawet parlament nie jest powołany do tworzenia odrębnego porządku moralnego niż ten, który jest wpisany głęboko w serce człowieka, w jego sumienie.

- Polska nie jest państwem wyznaniowym, a ewangelie nie mogą mieć prymatu nad konstytucją - powiedział Miller, komentując słowa kard. Dziwisza.

W ocenie szefa SLD, nie wolno bagatelizować słów metropolity krakowskiego o - jak mówił Miller - prymacie prawa bożego nad prawem stanowionym. - To jest norma istniejąca w państwie wyznaniowym, gdzie prawo stanowione przez parlament wynika z doktryny religijnej. To jest Iran Chomeiniego, a nie nowoczesne państwo polskie. Polscy żołnierze walczą z talibami, którzy właśnie taki model państwa wprowadzają u siebie - mówił szef SLD. W TVN24 nazwał te słowa skandalicznymi.

Zapowiedział też, że w tej sprawie Sojusz prześle list do prezydenta Komorowskiego.

- Skierujemy list do prezydenta, który jest strażnikiem konstytucji, aby prezydent zechciał się ustosunkować do tych wypowiedzi. W liście zawrzemy pytanie, czy pan prezydent Komorowski podziela pogląd kardynała Dziwisza. Gdyby podzielał, to oznacza, że konstytucja nasza powinna być znowelizowana tak, aby uwzględniła Ewangelie, cztery ewangelie dokładnie mówiąc, a posłowie przed podjęciem decyzji w sejmie powinni konsultować się w swoich diecezjach i realizować instrukcje Episkopatu. Otóż nie sądzę, aby to był model państwa polskiego, który powinien być budowany i utrwalany - powiedział Miller.

Na pytanie, czy dla posłów, którzy są wierzący, ewangelia może mieć większe znaczenie niż konstytucja, szef SLD odpowiedział, że tylko w państwie wyznaniowym. - Polska nie jest państwem wyznaniowym i mam nadzieję, że nie będzie. Nie może być prymatu ewangelii nad konstytucją. Konstytucja musi być ważniejsza od ewangelii - powiedział szef SLD.

W kontekście ostatnich wypowiedzi hierarchów Kościoła katolickiego poświęconych kwestii in vitro, Miller powiedział, że SLD uważa, iż metoda ta jest "walką o życie, a nie walką z życiem". - Bezpłodność jest traktowana przez Narody Zjednoczone, jako choroba, którą trzeba leczyć. In vitro jest jedną z metod leczenia bezpłodności. Bardzo się cieszymy, że są samorządy, które chcą dofinansowywać tę metodę leczenia - powiedział szef SLD.

- Serdecznie prosimy wszystkie władze samorządowe, aby nie ustawały w wysiłkach pomocy tym rodzinom, które chcą posiadać potomstwo, a które z różnych powodów - najczęściej medycznych - nie mogą się dzieci doczekać - dodał Miller.

Wiceprzewodnicząca SLD Paulina Piechna-Więckiewicz oceniła, że wypowiedzi biskupów podczas obchodów Bożego Ciała świadczą o tym, że w sprawie in vitro nie będzie kompromisu. - Chcielibyśmy powiedzieć hierarchom Kościoła, że prawo do prokreacji jest prawem człowieka. Walczymy o prawo człowieka zatem, walcząc o dostęp do metody in vitro - powiedziała.

Piechna-Więckiewicz cytowała także słowa Jezusa z Ewangelii: "pozwólcie dzieciom przychodzić do mnie". - My chcielibyśmy dzisiaj powiedzieć hierarchom Kościoła: nie przeszkadzajcie dzieciom z in vitro. Nie przeszkadzajcie państwu rządzić się swoimi prawami. Mamy zapisany rozdział państwa od Kościoła. Myślę, że warto co dziennie przypominać hierarchom kościelnym, że dzieci, które są poczęte drogą in vitro, mają takie samo prawo do życia - podkreśliła.

W homilii wygłoszonej podczas procesji Bożego Ciała przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski, metropolita przemyski abp Józef Michalik powiedział m.in., że "nie można patrzyć obojętnie, jeśli dzisiaj czyni się eksperymenty, tzw. in vitro, czyli poczęcie człowieka w probówce, które jest związane z grzechem złamania prawa natury".

Źródło artykułu:PAP
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (995)