PolskaLeszek Miller o wyroku ETPC: sędziowie za 200 tys. euro kupili własne bezpieczeństwo

Leszek Miller o wyroku ETPC: sędziowie za 200 tys. euro kupili własne bezpieczeństwo

Leszek Miller komentował w Poranku Radia TOK FM orzeczenie Europejskiego Trybunału Praw Człowieka dot. więzień CIA w Polsce. - Sędziowie ETPC kupili za 200 tysięcy euro swoje bezpieczeństwo. Jak islamscy terroryści będą wysadzali Europę, to budynek Trybunału wysadzą jako ostatni - mówił były premier.

Leszek Miller o wyroku ETPC: sędziowie za 200 tys. euro kupili własne bezpieczeństwo
Źródło zdjęć: © PAP | Tomasz Gzell

Zdaniem Millera wypłacenie odszkodowań równa się finansowaniu przez Polskę kolejnych ataków terrorystycznych. - A za polskie pieniądze nie będziemy wspierali terroryzmu światowego - nie krył oburzenia Miller.

Wyrok Trybunału

Europejski Trybunał Praw Człowieka orzekł, że Polska naruszyła konwencję praw człowieka w sprawie więzień CIA. W czwartek strasburski Trybunał ogłosił pisemnie nieprawomocne wyroki w sprawie skarg na Polskę złożonych przez Palestyńczyka Abu Zubajdę i Saudyjczyka al-Nashiriego, którzy twierdzą, że w latach 2002-2003 zostali - za przyzwoleniem polskich władz - osadzeni w tajnym więzieniu w Polsce, gdzie CIA miała ich torturować.

Skarżący na Polskę przed strasburskim Trybunałem domagali się uznania, że Polska naruszyła kilka artykułów Europejskiej Konwencji Praw Człowieka, jak: zakaz tortur i nieludzkiego traktowania; prawo do wolności i bezpieczeństwa osobistego; do poszanowania prywatności; prawo do uczciwego procesu i "skutecznego środka odwoławczego" oraz prawo do życia (w związku z tym, że sąd USA może im wymierzyć karę śmierci) i do wolności wypowiedzi. Zaskarżyli też przewlekłość i nieefektywność trwającego od 2008 r. polskiego śledztwa w całej sprawie.

Polska wnosiła o odrzucenie skarg, co uzasadniała m.in. faktem, że wciąż toczy się polskie śledztwo, a zajmując wcześniej stanowisko, rząd mógłby wpłynąć na ocenę sprawy przez niezależną prokuraturę.

Siedmioosobowy skład Trybunału w jednogłośnie przyjętych orzeczeniach uznał siedem naruszeń konwencji przez Polskę. Oddalił też zastrzeżenie polskiego rządu, że nie może badać sprawy, skoro nadal trwa polskie śledztwo.

Uznał ponadto, że Polska nie wywiązała się z obowiązku odpowiedniej współpracy z nim przy wyjaśnianiu skarg ws. więzień CIA w Polsce. Polska uchybiła swemu zobowiązaniu wynikającemu z artykułu 38. konwencji - orzekł. Stanowi ona, że strony udzielą "wszelkich niezbędnych ułatwień" dla skutecznego dochodzenia w Trybunale.

Przyznał też skarżącym po 100 tys. euro zadośćuczynienia (plus 30 tys. euro Abu Zubajdzie). Al-Nashiri żądał 300 tys., a Zubajda 150 tys. plus 30 tys. zwrotu kosztów.

Źródło artykułu:PAP
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)