Lepsze warunki w Guantanamo
Kongresmeni USA, którzy odwiedzili owianą złą sławą amerykańską bazę wojskową Guantanamo na Kubie, powiedzieli, że Stany Zjednoczone poprawiły warunki, w jakich przetrzymywani są tam więźniowie.
Deputowani byli obecni przy przesłuchaniach, obejrzeli cele i zjedli taki sam posiłek, jaki otrzymują zatrzymane osoby.
Guantanamo, które dziś widzieliśmy, nie jest Guantanamo, o którym słyszeliśmy kilka lat temu - oświadczyła członkini Izby Reprezentantów z ramienia Partii Demokratycznej Ellen Tauscher. Amerykanie powinni uwierzyć, że nasza armia i nasz rząd traktują więźniów w sposób poprawny, zmierzając do uzyskania informacji służących poprawieniu bezpieczeństwa naszego kraju - dodała.
Zarówno demokratyczni, jak i republikańscy deputowani zgodzili się, że należy uregulować sytuację prawną osób zatrzymanych w Guantanamo. Obecnie wiele z nich jest więzionych bez formalnego oskarżenia.
Waszyngton przyznał się do tortur
Tymczasem w piątek wyszedł na jaw poufny raport przekazany ONZ przez Stany Zjednoczone, w którym Waszyngton po raz pierwszy przyznał się do przypadków torturowania więźniów w Afganistanie i Iraku a także w bazie Guantanamo na Kubie.
W Guantanamo przebywa 520 podejrzanych ponad czterdziestu narodowości, pojmanych w ramach walki z terroryzmem. Więźniowie, schwytani głównie w Afganistanie i Pakistanie, nie mają statusu jeńców wojennych, a jedynie "walczących w armii wroga" (enemy combatant), co nie daje im praw wynikających z konwencji genewskich.