Lepper zachęca do udziału w referendum ws. obwodnicy Augustowa
Andrzej Lepper przyznał w Białymstoku, że niska frekwencja w niedzielnym referendum w sprawie przebiegu obwodnicy Augustowa będzie porażką rządu.
Lider Samoobrony zachęcał do udziału w głosowaniu, ponieważ jest to w interesie mieszkańców regionu.
Andrzej Lepper przypomniał, że Samoobrona opowiada się za głosowaniem na "tak" w referendum, czyli za wariantem obwodnicy zaproponowanym przez drogowców przebiegającym przez dolinę rzeki Rospudy. Trzeba jednak zrobić wszystko, aby ingerencja człowieka w naturę była jak najmniejsza - dodał wicepremier.
Andrzej Lepper przyznał, że tylko w maju sześciokrotnie odwiedził województwo podlaskie. Tłumaczył to kampanią wyborcza do sejmiku województwa. Na pytanie, za czyje pieniądze robił kampanię i jakimi samochodami przyjeżdżał, lider Samoobrony odpowiedział, że kampania była finansowana z pieniędzy partyjnych.
Referendum ma charakter regionalny i odbędzie się tylko w województwie podlaskim wraz z ponownymi wyborami do sejmiku. By referendum było ważne, frekwencja musi przekroczyć 30%.
Pytany o embargo na polskie mięso Lepper powiedział, że to ciągle sprawa pomiędzy Unią Europejską a Rosją. Choć jego zdaniem polski rząd, w tym minister spraw zagranicznych, powinni łagodzić napięte stosunki pomiędzy Polską a Rosją. Przez niektóre zbyt ostre wypowiedzi przegrywamy gospodarczo - powiedział.
Szczyt Unia Europejska-Rosja w Samarze zakończył się bez rezultatu. Rozpoczęcie negocjacji Unii z Rosją w sprawie nowych zasad współpracy blokowała Polska żądając zniesienia embarga na polskie mięso.
Jednocześnie w ostatnich dniach Rosja dopuściła na swój rynek kolejnych 12 masarni z Białorusi. Minister rolnictwa Andrzej Lepper przyznał, że Polska "stoi w miejscu, a nawet się cofa".
Szef Komisji Europejskiej Jose Manuel Barroso oświadczył, że nie ma powodów, aby Rosja stosowała embargo na eksport polskiego mięsa. Podczas konferencji uczestników szczytu unijno-rosyjskiego w Samarze Barroso zapewnił też, że kwestia polskiego mięsa jest problemem europejskim, ponieważ działalność Unii Europejskiej jest oparta na zasadzie solidarności.