Lepper: Polsce potrzebny jest silny, zdecydowany rząd
Przewodniczący Samoobrony Andrzej Lepper powiedział w Sejmie w trakcie debaty nad expose premiera Kazimierza Marcinkiewicza, że Polsce potrzebny jest silny, zdecydowany i odpowiedzialny rząd, który zrobi porządek z reformą finansów państwa.
10.11.2005 | aktual.: 10.11.2005 14:55
Nie jesteśmy w koalicji rządowej, możemy być w parlamentarnej, możemy poprzeć rząd, możemy też nie poprzeć - powiedział szef Samoobrony.
Zdaniem Leppera, rząd powinien postawić na gospodarkę, rozwiązać problemy w sferze socjalnej oraz pomóc w rozwoju małej i średniej przedsiębiorczości. Podkreślił, że Polsce potrzeby jest rząd, który w polityce zagranicznej "będzie otwarty" zarówno na Zachód jak i Wschód, ponieważ - jak zaznaczył - polityka zagraniczna nigdy nie może być jednostronna
W ocenie szefa Samoobrony, nie jest prawdą, iż w Polsce nie ma pieniędzy na sprawy socjalne. Jeśli ktoś tak mówi, to bałamuci cały naród i oszukuje - podkreślił. Jego zdaniem, pieniądze są np. w Otwartych Funduszach Emerytalnych, ale - jak zaznaczył - te pieniądze "nie pracują dla Polski".
Lepper zapowiedział, że Samoobrona będzie działała na rzecz zmiany ustawy o Narodowym Banku Polskim. Jeśli NPB będzie państwem w państwie, to nic się w Polsce nie zmieni (...) NBP powinien odpowiadać razem z rządem za gospodarkę, zatrudnienie i stopę inflacji - podkreślił.
Trzeba postawić na gospodarkę, mieszkania, infrastrukturę i nowoczesne polskie rolnictwo. Jeśli na to nie postawimy, to nie będzie pieniędzy na sprawy socjalne - powiedział Lepper. A - jak zaznaczył - nierozwiązane problemy socjalne "zemszczą się" na Polsce w przyszłości.
Przyznał, że cieszy się ze słów premiera w expose, że zostanie rozwiązana kwestia biopaliw. Przyznał, że oczekuje od premiera odpowiedzi, czy rząd zrobi wszystko, aby polski rolnik dostawał takie dopłaty, jak rolnicy "starej" UE i czy będzie walczył o zmiany kwot produkcyjnych w rolnictwie.
Lepper powiedział, że dla przeciętnego człowieka najważniejsze jest stanowisko rządu w sprawie minimum socjalnego i zwolnienia z podatków emerytów i rencistów. Dane statystyczne mówią, że jedna trzecia ludzi chorych wychodzi z aptek nie wykupując recept. To są prawdziwe problemy, które muszą być szybko załatwione - ocenił.
Szef Samoobrony kolejny raz skrytykował też - jak to określił - "złodziejską" prywatyzację w ciągu ostatnich 16 lat. Jego zdaniem, sto najważniejszych przedsiębiorstw powinno pozostać w polskich rękach, a prywatyzacje z ostatnich 16 lat powinny zostać rozliczone.