PolskaLepper: PiS przygotował wniosek o samorozwiązanie Sejmu

Lepper: PiS przygotował wniosek o samorozwiązanie Sejmu

Wicepremier, przewodniczący Samoobrony Andrzej Lepper powiedział, że "wie na pewno", że PiS przygotował projekt uchwały w sprawie samorozwiązania Sejmu. Taki projekt jest przygotowany. Niech nikt się tego nie wypiera - podkreślił. Marek Jurek, pytany o tę wypowiedź Leppera, zaprzeczył: do laski marszałkowskiej nie wpłynął wniosek o samorozwiązanie Sejmu i PiS takiego wniosku nie
przygotowuje - powiedział.

Lepper: PiS przygotował wniosek o samorozwiązanie Sejmu
Źródło zdjęć: © PAP

To, czy PiS przygotował projekt uchwały o samorozwiązaniu Sejmu, czy też nie, to te ściany, gdyby mogły mówić, to powiedziałyby: "tak przygotował". Wybory mogą odbyć się 26 listopada - powiedział Lepper konferencji w Sejmie.

Pytany, skąd wie o wniosku PiS, Lepper powiedział: Mamy swoich ludzi w PiS, swoich informatorów.

Lepper zapewnił, że Samoobrona jest przygotowana do wyborów. Liczyliśmy się z tym od początku - przyznał.

Szef Samoobrony kolejny raz zapowiedział też, że - jeśli w budżecie nie będzie odpowiednich środków na służbę zdrowia, rolnictwo oraz sferę socjalną - to będą przedterminowe wybory. Budżet będzie kluczowy - przyznał. Poinformował też, że 20 września rząd zajmie się budżetem.

O tym, że PiS miałby złożyć wniosek o samorozwiązanie Sejmu, napisała sobotnia "Rzeczpospolita", cytując wypowiedź wiceszefa Samoobrony. Do Samoobrony dotarły informacje, że PiS na najbliższym posiedzeniu Sejmu zamierza złożyć wniosek o samorozwiązanie Izby - powiedział "Rz" Janusz Maksymiuk.

Zdecydowanie zaprzeczam. Są to plotki, a my plotkarstwem nie zajmujemy się i apelujemy, szczególnie do Platformy Obywatelskiej i innych ugrupowań opozycyjnych, żeby nie wprowadzały w błąd, także polityków Samoobrony - powiedział szef klubu PiS Marek Kuchciński.

Marszałek Jurek pytany o zagrożenia koalicji, odpowiedział, że są pewne niepokojące wypowiedzi. Wyraził nadzieję, że to jest taki szum przedwyborczy, dotyczący spraw budżetu i polityki zagranicznej, co do których politycy PiS spodziewali się, że będą dziedzinami wrażliwymi.

Mam nadzieję, że być może ostateczne, przesądzające decyzje przedwyborcze uspokoją trochę atmosferę i nareszcie nastąpi oddzielenie wyborów, które się muszą odbyć na polu samorządowym, od współpracy rządowej. To są dwie różne rzeczy i naprawdę nasz rząd potrzebuje dzisiaj bardzo energicznej pracy i wybory temu nie powinny przeszkadzać - podkreślił Jurek.

Wtórował mu wicepremier Ludwik Dorn. Ale nie wykluczył wcześniejszych wyborów. Skoro część koalicjantów stawia sprawę bardzo mocno, to nie da się nikogo zmusić do trwania razem w rządzie - stwierdził Dorn.

Do przyspieszonych wyborów może jednak doprowadzić nie tylko PiS. Zarówno Samoobrona jak i Liga Polskich Rodzin grożą zbojkotowaniem budżetu, jeśli nie znajdą się pieniądze na podwyżki dla pielęgniarek czy nauczycieli. To oznaczałoby rozwiązanie parlamentu. Tymczasem eksperci informacje o wcześniejszych wyborach traktują jako element gry politycznej między koalicjantami. To dyscyplinowanie koalicjantów - uważa dr Marek Migalski z Uniwersytetu Śląskiego. Politolog z Uniwersytetu Warszawskiego prof. Wawrzyniec Konarski jest zdania, że ta gra polityczna zmierza jednak do wcześniejszych wyborów. Samoobrona prawdopodobnie ogłaszając tego typu komunikat chce osiągnąć bardzo istotny cel - mówi Konarski. Jeśli Lepper głosi to bez pokrycia, to stwarza to wrażenie, że tarcia wewnątrz koalicji są na tyle znaczące, iż nie dają gwarancji na dobre rządy - podkreślił politolog.

Obaj eksperci przyznają, że to nie Samoobrona, a PiS jest głównym rozgrywającym, bo to od decyzji PiS-u zależy, czy do samorozwiązania Sejmu dojdzie, czy nie.

Klucz do czasu trwania tego Sejmu ma w swoim ręku przede wszystkim Jarosław Kaczyński - uważa Konarski. Jego zdaniem, premier będzie kierował się przewidywaniami na temat swojej partii i jej szans w wyborach. Decyzja, kiedy ten parlament byłby rozwiązany, będzie decyzją głównie jego - zaznaczył.

Konarski jest przekonany, że Andrzej Lepper walczy o pozycję przywódcy ludowego w Polsce. Samoobrona zyskuje sporo w tej koalicji, jest trzecią partią wedle sondaży. Jej pozycja jeśli nie rośnie, to przynajmniej stabilizuje się - podkreślił.

Lepper - mówił Konarski - prawdopodobnie chce sprawdzić swoje wpływy, sądząc, że jego wynik wyborczy może być lepszy, niż pokazują to sondaże. Chce mieć po prostu lepszą kartę przetargową - dodał.

Socjolog z Polskiej Akademii Nauk Mikołaj Cześnik zwraca uwagę, że wcześniejsze wybory parlamentarne jeszcze w tym roku są dla partii politycznych niekorzystne także ze względów organizacyjnych.

Mikołaj Cześnik dodaje, że PiS od dawna realizuje politykę zastraszania swoich mniejszych koalicyjnych partnerów.

Źródło artykułu:PAP

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)