PolskaLepper: jesteśmy w Polsce a nie w Rzymie

Lepper: jesteśmy w Polsce a nie w Rzymie

Marszałek Sejmu Marek Borowski powiedział, że według opinii prawników konstytucjonalistów Sejm może odwołać wicemarszałka izby, mimo iż regulamin nie przewiduje wprost takiej możliwości. Na brak przepisów o odwołaniu wicemarszałka powołują się posłowie Samoobrony, którzy twierdzą, że wicemarszałka Andrzeja Leppera nie można odwołać.

28.11.2001 | aktual.: 22.06.2002 14:29

Marszałek Borowski wyjaśnił, że jeżeli Sejm powołuje na dane stanowisko, to może także odwołać. Jego zdaniem regulamin może przewidywać szczególny tryb odwołania, jak to jest na przykład przy szefach komisji sejmowych. Jeżeli nie ma szczególnego trybu, to według marszałka należy działać zgodnie z wyrażoną w prawie rzymskim zasadą actus contarius czyli działanie dokładnie takie samo, tylko odwrotnie.

Jeżeli powołało się marszałka na wniosek 15 posłów, to również 15 posłów może złożyć wniosek o jego odwołanie - powiedział Borowski.

W rozmowie z Informacyjna Agencją Radiową Lepper powiedział, że prawo nie przewiduje odwołania wicemarszałka. Nie ma instytucji odwołania wicemarszałka. Ani w konstytucji ani w regulaminie. I nie ma sensu powoływanie się na prawo rzymskie. Jesteśmy w Polsce a nie w Rzymie - tłumaczył Lepper. (mag)

lepperodwołaniesejm
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)