Trwa ładowanie...
dpuugn7

Lepper, Hojarska, Łyżwińscy - nie mogą zostać posłami

Andrzej Lepper, Danuta Hojarska, małżonkowie Łyżwińscy to byli posłowie, którzy mogą już nie wrócić do parlamentu - przypomina "Rzeczpospolita". 21 września wchodzi w życie zmieniona konstytucja, poprawiona w maju.

dpuugn7
dpuugn7

Do ustawy zasadniczej wprowadzono przepis, który przesądza, że do sejmu lub senatu nie może być wybrana osoba skazana prawomocnym wyrokiem na karę pozbawienia wolności za przestępstwo umyślne ścigane z oskarżenia publicznego. Takie zastrzeżenie obowiązywać ma jednak dopiero od przyszłej kadencji.

Zmiana przepisów konstytucji to dopiero pierwszy krok w kierunku zamknięcia sejmu i senatu dla ludzi po wyrokach. Teraz posłów czeka jeszcze zmiana ordynacji wyborczej tak by nie tylko nie dopuścić do kandydowania osób skazanych ale i już po wyborze móc pozbawiać mandatu po wyroku.

Gazeta prezentuje opinie konstytucjonalistów: dr Ryszard Piotrowski wyraża opinię, że wprowadza to możliwość eliminacji niewygodnych polityków; zmiany nazywa "przyjęciem prymatu doraźnych kalkulacji politycznych nad zasadami ustrojowymi". Innego zdania jest prof. Piotr Winczorek. Jego zdaniem wprowadzenie takiego ograniczenia będzie działało "odstraszająco" na kandydatów na przyszłych posłów i senatorów.

dpuugn7
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
dpuugn7
Więcej tematów