Lepper chce chronić Jamrożego, Wieczerzaka, Chronowskiego i Siemiątkowskiego
Przewodniczący Samoobrony Andrzej Lepper wystąpił ponownie do ministra spraw wewnętrznych i administracji o zapewnienie ochrony dla b. ministra skarbu Andrzeja Chronowskiego, b. prezesa zarządu PZU SA Władysława Jamrożego i b. prezesa zarządu PZU Życie SA Grzegorza Wieczerzaka - poinformował dyrektor Biura Samoobrony Janusz Maksymiuk.
Wniosek Leppera został poszerzony o zapewnienie bezpieczeństwa Zbigniewowi Siemiątkowskiemu "w związku z jego oświadczeniem odwołującym wcześniejsze w sprawie finansowania operacji PZU S.A. przez Eureko" - napisał w komunikacie Maksymiuk.
W czwartek Siemiątkowski powiedział, że w 2002 roku UOP zwracał uwagę, że nie było pewne, czy Eureko miało własne pieniądze na zakup akcji PZU. "UOP przedstawiał ministrowi skarbu państwa argumenty, że nie ma co obawiać się sądu arbitrażowego, gdyż istnieją dowody na to, że Eureko transze, nawet pierwszą, nie kupił z własnych środków, tylko środków pożyczonych" - mówił Siemiątkowski dziennikarzom.
W piątek precyzując swoją czwartkową wypowiedź, podkreślił, że gdy pełnił obowiązki szefa UOP informacje o nieprawidłowościach przy prywatyzacji PZU były badane i nie zostały potwierdzone. Siemiątkowski kierował UOP od października 2001 do kwietnia 2002 roku.
Jak dodał Siemiątkowski, jego czwartkowa wypowiedź dotycząca PZU została źle odczytana i nie miała związku z informacjami, które przekazał b. minister skarbu Andrzej Chronowski. "Nie chcę być utożsamiany z jego rewelacjami, bo ich nie znam, nie są w mojej wiedzy" - powiedział.
Podczas środowego posiedzenia sejmowej Komisji Skarbu, Chronowski - minister skarbu państwa w rządzie Jerzego Buzka - powiedział, że w drugiej połowie 2000 roku PZU ulokowało 2 mld zł w funduszu inwestycyjnym Kasa 2, zarządzanym przez Skarbiec TFI. Świadczy to o "kupieniu PZU za pieniądze PZU" przez konsorcjum Eureko i BIG BG - ocenił Chronowski. Jego zdaniem, była to tajemnica państwowa. W piątek Chronowski zeznawał na ten temat przed sejmową komisją do spraw służb specjalnych.
Pierwszy wniosek o ochronę Chronowskiego, Jamrożego i Wieczerzaka Lepper złożył 14 stycznia, uznając, że ich bezpieczeństwo jest zagrożone oraz że ochrona jest potrzebna, by mogli zeznawać przed sejmową komisją śledczą ds. prywatyzacji PZU.
"Zwróciłem się do pana ministra SWiA Ryszarda Kalisza, aby w trybie natychmiastowym objął ochroną panów: byłego ministra skarbu i wicemarszałka Senatu Andrzeja Chronowskiego; byłego prezesa zarządu PZU SA Władysława Jamrożego i byłego prezesa zarządu PZU Życie SA Grzegorza Wieczerzaka" - poinformował w ubiegły piątek Lepper. "Dla dobra sprawy i wyjaśnienia tego wszystkiego tym panom należy się ochrona" - zaznaczył.