Lekka nutka optymizmu
Nowy rok przyniósł nieznaczną poprawę nastrojów społecznych. Od grudnia liczba pozytywnych ocen rozwoju ogólnej sytuacji w kraju wzrosła o 4 punkty procentowe (do 30%) i o tyle samo zmalała liczba ocen negatywnych (do 58%)- wynika z najnowszego sondażu Centrum Badania Opinii Społecznej.
W ocenie CBOS, ogólna sytuacja w kraju nadal oceniana jest zdecydowanie źle, niemniej wart podkreślenia jest fakt, że po raz pierwszy od pięciu miesięcy wzrósł odsetek opinii pozytywnych.
W odniesieniu do sytuacji gospodarczej, CBOS odnotował przede wszystkim spadek opinii krytycznych z 50% w grudniu ubiegłego roku do 46% w styczniu tego roku. Według CBOS, wprawdzie nadal blisko połowa badanych (46%) ocenia sytuację gospodarczą jako złą, jednak tak niski poziom negatywnych ocen w tej dziedzinie notowany jest po raz pierwszy od 1999 roku.
13% respondentów uznało, że sytuacja gospodarcza w kraju jest dobra; 36% badanych jest zdania, że nie jest ona ani dobra, ani zła, a 5% nie potrafiło zająć stanowiska w tej sprawie.
Zdaniem CBOS, poprawie ocen sytuacji gospodarczej towarzyszy poprawa ocen sytuacji zakładów pracy, w których zatrudnieni są respondenci. Mimo że w porównaniu z grudniem ubiegłego roku jest to poprawa nieznaczna, oceny sytuacji zakładów pracy respondentów osiągnęły najlepszy poziom od sześciu lat, przy czym ich poprawa była widoczna już w ubiegłym roku.
44% respondentów aktywnych zawodowo dobrze ocenia sytuację swojego zakładu pracy; 31% jako ani dobrą, ani złą. Jako złą oceniło 23% badanych, a 2% nie potrafiło wyrazić opinii na ten temat.
Według CBOS, nie poprawiły się natomiast oceny ogólnych warunków życia badanych i sytuacji materialnej rodzin. Nadal odsetek zadowolonych ze swojego poziomu życia (26%) jest nieznacznie wyższy niż niezadowolonych (22%), a co drugi badany (51 %) ocenia, że żyje mu się przeciętnie - ani dobrze, ani źle. Nieco spadła natomiast (z 19 do 15%) liczba obawiających się, że za rok będzie im się żyło gorzej niż obecnie.
Sondaż CBOS został przeprowadzony w dniach 7-10 stycznia na 1089- osobowej reprezentatywnej próbie losowej dorosłych Polaków.