Trwa ładowanie...
d15r3yx

Lekarze z "Porozumienia Zielonogórskiego": nie podpiszemy umów z NFZ na 2015 r.

Zarząd "Porozumienia Zielonogórskiego" zdecydował, że zrzeszeni w tej federacji lekarze nie podpiszą umów na 2015 r. na świadczenia podstawowej opieki zdrowotnej (POZ). Tłumaczą, że powodem jest zmiana finansowania POZ, zawarta w projekcie zarządzenia prezesa NFZ.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Lekarze z "Porozumienia Zielonogórskiego": nie podpiszemy umów z NFZ na 2015 r.
(WP.PL, Fot: Andrzej Hulimka)
d15r3yx

Projekt zarządzenia ws. kontraktowania świadczeń podstawowej opieki zdrowotnej (POZ) na 2015 r. NFZ opublikował pod koniec listopada. Przewiduje on m.in. wzrost z 96 zł do 136,20 zł podstawowej stawki kapitacyjnej, czyli kwoty, jaką lekarze POZ otrzymują za jednego pacjenta pozostającego pod ich opieką (który jest do nich zapisany).

O przyjęciu uchwały w sprawie niepodpisywania umów z NFZ federacja poinformowała na swojej stronie internetowej.

"Zarząd (...) w całości odrzuca zaproponowany projekt - jako niemożliwy do zrealizowania i niezgodny z dotychczasowymi ustaleniami zapadłymi w toku rozmów prowadzonych przez przedstawicieli Federacji z Ministrem Zdrowia i Prezesem Narodowego Funduszu Zdrowia" - czytamy na stronie PZ. "W związku z tym świadczeniodawcy zrzeszeni w Federacji nie podpiszą umów na realizację świadczeń z zakresu podstawowej opieki zdrowotnej w 2015 r." - podkreślono w komunikacie.

d15r3yx

Rzecznik resortu zdrowia Krzysztof Bąk tłumaczy, że spotkania z przedstawicielami m.in. "Porozumienia Zielonogórskiego" ws. zmian finansowania POZ od 2015 r. trały od wielu miesięcy. - Ministerstwo składało wiele kompromisowych propozycji, na które Porozumienie nie chce przystać - podkreślił.

Dodał, że konsultacje projektu zarządzenia kończą się 11 grudnia. - Dopiero wtedy poznamy ostateczny kształt zarządzenia - dodał Bąk.

Prezes Kolegium Lekarzy Rodzinnych (KLR) Tomasz Tomasik, pytany o stanowisko tej organizacji, powiedział, że przygotowuje ona opinię w sprawie projektu zarządzenia prezesa NFZ.

"Cały czas mamy nadzieję, że minister i prezes NFZ uwzględnią te argumenty, które będziemy przedstawiać, i dojdzie do jakiegoś kompromisu" i "nie będzie na początku przyszłego roku jakichś dużych problemów dla pacjentów" - dodał.

d15r3yx

Wyjaśnił, że wśród postulatów KLR jest m.in. utrzymanie trzykrotności stawki kapitacyjnej za pacjentów z chorobami układu krążenia i cukrzycą, zmniejszenie obciążeń biurokratycznych, które w myśl projektu zarządzenia są nakładane na lekarzy rodzinnych, a także takie określenie zakresu badań dodatkowych, które miałyby być wykonywane w POZ, by nie było wśród nich najbardziej kosztochłonnych i wysokospecjalistycznych (np. USG przełyku).

Uwagi do projektu zarządzenia opracowuje też Porozumienie Pracodawców Ochrony Zdrowia (PPOZ). Jak powiedziała PAP jego prezes Bożena Janicka, PPOZ będzie wnioskować m.in. o zwiększenie stawki kapitacyjnej powyżej wartości, którą zaproponował prezes NFZ. Oceniła, że jeśli POZ ma przejąć zadania określone w projekcie, stawka powinna wynosić co najmniej 144-150 zł. PPOZ chce też zwiększenia stawki w przypadku pacjentów powyżej 40. roku życia.

Wśród postulowanych zmian Janicka wymieniła m.in. ograniczenie katalogu badań, które miałyby być wykonywane przez lekarzy POZ i - ewentualnie - poszerzanie go w ciągu roku. - Dziś nie jesteśmy w stanie przewidzieć, jakie są oczekiwania społeczne wobec tych badań, bo w dużej części były one wykonywane przez pacjentów w poradniach specjalistycznych prywatnie - wyjaśniła.

Kolejny problem, na jaki zwraca uwagę PPOZ, to planowane wprowadzenie skierowań do lekarzy okulistów. Zdaniem Janickiej nie powinno to dotyczyć wizyt, których celem jest dobór szkieł korekcyjnych.

d15r3yx

Obecnie podstawowa stawka kapitacyjna wynosi 96 zł rocznie. Resort zdrowia podaje, że 55 proc. pacjentów jest rozliczna właśnie według tej stawki. Wzrasta ona dwukrotnie w przypadku dzieci do 6 lat i osób powyżej 65 lat, w przypadku dzieci w wieku 7-19 lat podstawową stawkę mnoży się przez 1,2. Stawka wzrasta trzykrotnie w przypadku pacjentów z chorobami układu krążenia lub cukrzycą. Powiększa się ją też o 10 proc. (jako tzw. katarkowe) w przypadku przyjęcia co najmniej 25 proc. pacjentów z chorobami układu oddechowego.

Ministerstwo zaproponowało, a NFZ przewidziało w projekcie zarządzenia - zlikwidowanie wskaźników korekcji za pacjentów z cukrzycą i chorobami układu krążenia oraz "katarkowego", a pozostawienie tylko tych za wiek. Od 2015 r. bazowa stawka kapitacyjna miałaby wzrosnąć z 96 zł do 136,20 zł m.in. w związku z nowymi badaniami diagnostycznymi, które mają zlecać lekarze POZ.

Dodatkowo, od połowy roku lekarze, którzy sprawozdawaliby badania diagnostyczne wykonywane pacjentom (tzw. po peselu), mieliby podniesioną stawkę, a ci, którzy zlecaliby odpowiednią liczbę tych badań - byliby premiowani jeszcze wyższą stawką.

Według projektu za poradę, w trakcie której lekarz wystawi pacjentowi kartę pacjenta onkologicznego, medyk otrzyma 50 zł.

d15r3yx

Podziel się opinią

Share
d15r3yx
d15r3yx
Więcej tematów