Lekarze wypowiadają klauzule opt‑out
Coraz więcej młodych lekarzy wypowiada klauzulę opt-out, która pozwala pracować dłużej, niż przewidują normy. Tylko w listopadzie na taki krok zdecydowało się aż 1318 lekarzy, zarówno rezydentów, jak i specjalistów - poinformował portal Medycyna Praktyczna, powołując się dane Ministerstwa Zdrowia.
Podpisując tę klauzulę w szpitalu, lekarz zgadza się na pełnienie dyżurów, co pozwala szpitalom na zapewnienie całodobowej opieki lekarskiej. Wycofywanie zgody na pracę w wymiarze przekraczającym przeciętnie 48 godzin na tydzień w przyjętym okresie rozliczeniowym (nie dłuższym niż cztery miesiące) może przyczynić się do problemów w organizacji pracy szpitali. Dlatego resort zdrowia nieustająco monitoruje sytuację dotyczącą wypowiadania przez młodych lekarzy klauzuli opt-out.
Wypowiadanie klauzul opt-out zapowiedzieli rezydenci kończąc - prowadzony w październiku - protest głodowy. Jak pokazują dane, sytuacja jest poważna. Np. w Świętokrzyskim Centrum Psychiatrii (ŚCP) - jedynym na całe województwo świętokrzyskie szpitalu psychiatrycznym - wypowiedziało pracę aż 34 psychiatrów na 50 zatrudnionych tam lekarzy. Lekarze wypowiedzieli też klauzule opt-out.
Resort zdrowia zapewnia, że obiecany wzrost wynagrodzeń w służbie zdrowia i zwiększenie nakładów jest sukcesywnie realizowany.