Trwa ładowanie...
d47ekxe
28-03-2007 13:05

Lekarze: sprawdźcie, czy pracujemy zgodnie z normami

Zarząd Krajowy Ogólnopolskiego Związku Zawodowego Lekarzy (OZZL) wystąpił do Głównego Inspektora Pracy z wnioskiem o przeprowadzenie kontroli we wszystkich publicznych Zakładach Opieki Zdrowotnej (ZOZ) w zakresie przestrzegania przepisów o czasie pracy, z uwzględnieniem przepisów unijnych w tym zakresie - poinformował Krzysztof Bukiel z OZZL.

d47ekxe
d47ekxe

Jak podkreślają związkowcy, czas pracy lekarzy w polskich szpitalach, określany na podstawie przepisów zawartych w ustawie o ZOZ-ach, jest niezgodny z unijnymi przepisami w tym zakresie.

Dyżury lekarzy nie są obecnie wliczane do czasu pracy lekarzy. Zgodnie z obowiązującym prawem, mogą być oni zobowiązani do pełnienia dyżurów przez osiem dni w miesiącu (nie częściej niż dwa razy w tygodniu). Tym samym pracują miesięcznie dłużej, niż inni pracownicy, których obowiązuje 48-godzinny tydzień pracy. To niezgodne z prawem Unii Europejskiej.

Resort zdrowia przygotował już nowelizację ustawy o ZOZ-ach, która ma zmienić tę sytuację.

Projekt nowelizacji umożliwia lekarzom dobrowolne zobowiązanie się do pracy w wymiarze przekraczającym 48 godzin. Dyżury zostałyby włączone do czasu pracy.

d47ekxe

Związki zawodowe pracowników medycznych od dawna domagały się zmian tych zapisów, ale proponowane przez resort zdrowia rozwiązania nie przypadły im do gustu. Ogólnopolski Związek Zawodowy Lekarzy chciałby, aby lekarze dostawali wyższe stawki za dyżury pełnione w ramach dobrowolnego zobowiązania.

Podobne zdanie ma Ogólnopolskie Porozumienie Związków Zawodowych i Federacja Związków Zawodowych Pracowników Ochrony Zdrowia i Pomocy Społecznej. Te związki przewidują, że nowe zapisy dotyczące czasu pracy spowodują zmniejszenie zatrudnienia w placówkach ochrony zdrowia.

Taki efekt nowelizacji przewiduje również Lekarska Grupa Robocza ds. etyki w służbie zdrowia Fundacji Batorego, według której nowe zapisy mogą doprowadzić nawet do "zagrożenia w funkcjonowaniu opieki zdrowotnej w Polsce". Fundacja sądzi też, że przepisy będą obchodzone np. poprzez zawieranie z lekarzami kontraktów, w których nie będą wyszczególnianie ilości godzin.

Z kolei Naczelna Rada Lekarska podkreśla, że z aprobatą przyjmuje te zmiany, ale krytykuje fakt, że nowelizacja spowoduje ograniczenie możliwości pełnienia dyżurów medycznych w roku kalendarzowym (ponieważ Kodeks pracy mówi, iż w roku kalendarzowym liczba takich godzin nie może przekroczyć 150).

d47ekxe
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d47ekxe
Więcej tematów

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj