PolskaLekarze: sprawdźcie, czy pracujemy zgodnie z normami

Lekarze: sprawdźcie, czy pracujemy zgodnie z normami

Zarząd Krajowy Ogólnopolskiego Związku Zawodowego Lekarzy (OZZL) wystąpił do Głównego Inspektora Pracy z wnioskiem o przeprowadzenie kontroli we wszystkich publicznych Zakładach Opieki Zdrowotnej (ZOZ) w zakresie przestrzegania przepisów o czasie pracy, z uwzględnieniem przepisów unijnych w tym zakresie - poinformował Krzysztof Bukiel z OZZL.

Jak podkreślają związkowcy, czas pracy lekarzy w polskich szpitalach, określany na podstawie przepisów zawartych w ustawie o ZOZ-ach, jest niezgodny z unijnymi przepisami w tym zakresie.

Dyżury lekarzy nie są obecnie wliczane do czasu pracy lekarzy. Zgodnie z obowiązującym prawem, mogą być oni zobowiązani do pełnienia dyżurów przez osiem dni w miesiącu (nie częściej niż dwa razy w tygodniu). Tym samym pracują miesięcznie dłużej, niż inni pracownicy, których obowiązuje 48-godzinny tydzień pracy. To niezgodne z prawem Unii Europejskiej.

Resort zdrowia przygotował już nowelizację ustawy o ZOZ-ach, która ma zmienić tę sytuację.

Projekt nowelizacji umożliwia lekarzom dobrowolne zobowiązanie się do pracy w wymiarze przekraczającym 48 godzin. Dyżury zostałyby włączone do czasu pracy.

Związki zawodowe pracowników medycznych od dawna domagały się zmian tych zapisów, ale proponowane przez resort zdrowia rozwiązania nie przypadły im do gustu. Ogólnopolski Związek Zawodowy Lekarzy chciałby, aby lekarze dostawali wyższe stawki za dyżury pełnione w ramach dobrowolnego zobowiązania.

Podobne zdanie ma Ogólnopolskie Porozumienie Związków Zawodowych i Federacja Związków Zawodowych Pracowników Ochrony Zdrowia i Pomocy Społecznej. Te związki przewidują, że nowe zapisy dotyczące czasu pracy spowodują zmniejszenie zatrudnienia w placówkach ochrony zdrowia.

Taki efekt nowelizacji przewiduje również Lekarska Grupa Robocza ds. etyki w służbie zdrowia Fundacji Batorego, według której nowe zapisy mogą doprowadzić nawet do "zagrożenia w funkcjonowaniu opieki zdrowotnej w Polsce". Fundacja sądzi też, że przepisy będą obchodzone np. poprzez zawieranie z lekarzami kontraktów, w których nie będą wyszczególnianie ilości godzin.

Z kolei Naczelna Rada Lekarska podkreśla, że z aprobatą przyjmuje te zmiany, ale krytykuje fakt, że nowelizacja spowoduje ograniczenie możliwości pełnienia dyżurów medycznych w roku kalendarzowym (ponieważ Kodeks pracy mówi, iż w roku kalendarzowym liczba takich godzin nie może przekroczyć 150).

Źródło artykułu:PAP

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)