Lekarze: rząd próbuje nas podstępnie oszukać
Lekarze wznowią przerwany protest przeciwko ustawie refundacyjnej - dowiedział się "Nasz Dziennik". Co prawda prezydent podpisał nowelizację ustawy, która znosi kary finansowe za niewłaściwe wypisywanie recept, ale te restrykcje mogą zostać przywrócone w drodze rozporządzenia ministra zdrowia - czytamy w gazecie.
Medycy zauważyli, że rząd prowadzi z nimi nieczystą grę. Znowelizowana w trybie pilnym przez sejm ustawa refundacyjna spełnia tylko część postulatów lekarzy i farmaceutów. Usunięto z niej zapis dotyczący karania lekarzy za niewłaściwie wypisywanie recept. Do czasu jej wejścia w życie na abolicję mogą liczyć także aptekarze, którzy realizują błędnie wystawione przez lekarzy recepty. Nowelizacja nie spełnia jednak głównego postulatu farmaceutów, którzy nie chcą ponosić odpowiedzialności za niepopełnione przez siebie, a przez lekarzy błędy na receptach.
Minister zdrowia Bartosz Arłukowicz, który w ubiegłym tygodniu przekonywał, że ustawa realizuje najważniejszy postulat aptekarzy dotyczący możliwości odwołania się od niekorzystnych dla nich decyzji do NFZ, obiecał zniesienie zapisów o karach dla aptekarzy - jednak nie w ustawie refundacyjnej, ale w rozporządzeniach do ustawy. Ale to na razie tylko obietnice.
- Złe zapisy dotyczące np. karania lekarzy za nieprawidłowe wystawienie recepty, które były w ustawie refundacyjnej, w wyniku naszych protestów zostały wyjęte i teraz zostaną z powrotem wprowadzone, tyle że poprzez rozporządzenia ministra zdrowia. To tylko świadczy o tym, że rząd nie ma dobrej woli i kolejny raz próbuje nas podstępnie oszukać - uważa wiceprzewodniczący OZZL Zdzisław Szramik.