Trwa ładowanie...
d46xoaj
19-05-2006 16:55

Lekarze podejrzani o nieumyślne narażenie pacjenta na śmierć

Zarzuty nieumyślnego narażenia pacjenta na
bezpośrednie niebezpieczeństwo utraty życia postawił prokurator
trzem lekarzom szpitala w Myślenicach - poinformowała
rzeczniczka Prokuratury Okręgowej w Krakowie Bogusława Marcinkowska.

d46xoaj
d46xoaj

Podejrzanymi są ordynator oddziału chirurgii Waldemar D., neurolog Adam P. i lekarz prowadzący pacjenta na oddziale chirurgicznym Paweł Ś.

Zdaniem prokuratury, nieumyślnie narazili oni 34-letniego pacjenta z urazem głowy na bezpośrednie niebezpieczeństwo utraty życia, nie podejmując na czas odpowiednich działań i nie zlecając wykonania specjalistycznych badań.

Sprawa dotyczy mężczyzny, przywiezionego do szpitala w Myślenicach w nocy na początku września 2004 roku. Mężczyzna został znaleziony na klatce schodowej bloku z urazem głowy. Był nieprzytomny, znajdował się także pod wpływem alkoholu.

Pomimo podejrzenia złamania podstawy czaszki, chory przebywał w szpitalu bez żadnych badań. Rano lekarz dyżurny również nie zlecił żadnych badań; na porannym obchodzie ordynator stwierdził, że stan nieprzytomnego pacjenta jest dobry i też nie zlecił badań, podobnie jak oglądający pacjenta później neurolog.

d46xoaj

Kiedy po południu stan pacjenta zaczął się pogarszać, ordynator - mimo opinii wezwanego neurologa, by na miejscu wykonać specjalistyczną operację - przez kilka godzin nie podjął żadnej decyzji. Dopiero w nocy pacjent przewieziony został do kliniki traumatologii w Krakowie, gdzie poddano go operacji. Po dwóch dniach pacjent zmarł.

Zawiadomienie o możliwości popełnienia przestępstwa przez lekarzy złożyła w prokuraturze matka zmarłego.

Biegli ze śląskiej Akademii Medycznej stwierdzili, iż lekarze popełnili błąd, nie zlecając wykonania u chorego tomografii komputerowej.

Lekarze nie przyznali się do winy i zaprzeczyli zarzutom, podając własną wersję wydarzeń. Prokuratura w toku śledztwa uzyskała też uzupełniającą opinię biegłych, którzy podtrzymali swoje wcześniejsze stanowisko, iż lekarze powinni byli zlecić badania nieprzytomnego pacjenta. Lekarzom grozi kara do roku pozbawienia wolności.

d46xoaj
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d46xoaj
Więcej tematów