Lekarze będą pracować na trzy zmiany
W szpitalach zostanie wprowadzony system
trzech zmian. Lekarze już nie będą mogli być przymuszani do
morderczych, kilkudziesięciogodzinnych dyżurów - dowiedział się
"Dziennik".
04.12.2006 | aktual.: 04.12.2006 06:37
48-godzinny tydzień pracy i zwolnienie z obowiązku dyżurowania - takie zmiany mają obowiązywać w naszych szpitalach już od przyszłego roku. Nowelizację dotychczasowych przepisów dotyczących czasu pracy lekarzy wymusiła na Polsce Unia Europejska.
Dotychczasowe przepisy nakładały na pracującego w szpitalu lekarza obowiązek dodatkowego dyżurowania przez 8 dni w miesiącu (ale nie częściej niż 2 razy w tygodniu). Teraz nikt nie będzie mógł już ich zmusić do dodatkowej pracy. Wystarczy, że lekarz przepracuje 37,5 godziny w tygodniu.
To powrót do normalności - cieszy się dr Krzysztof Bukiel, przewodniczący Ogólnopolskiego Związku Zawodowego Lekarzy i dodaje: Dyrektor szpitala nie będzie mógł już przetrzymywać lekarza na dyżurze w nieskończoność.
Ale taka zmiana ma i niepokojące strony, o których pisze "Dziennik". Zadłużone szpitale będą musiały znaleźć pieniądze na dodatkowe etaty dla lekarzy. Ci zaś martwią się o to, czy nie ucierpi opieka medyczna sprawowana przez nich nad pacjentami, których - niczym sztafeta - będą sobie musieli przekazywać z rąk do rąk. (PAP)