Lekarz za łapówki wydał 300 zaświadczeń o zdolności do pracy
Ponad trzysta zaświadczeń potwierdzających zdolność do pracy wystawił za łapówki lekarz medycyny pracy z Katowic. Korzystały z nich firmy wysyłające pracowników do pracy za granicę. Lekarzowi może grozić do ośmiu lat więzienia.
03.04.2013 | aktual.: 25.05.2018 15:02
Jak przekazał rzecznik katowickiej policji komisarz Jacek Pytel, 58-letni obecnie lekarz prowadził w Katowicach prywatną przychodnię. Jego przestępstwo polegało na poświadczaniu nieprawdy w dokumentach stwierdzających zdolność do pracy i potwierdzających przeprowadzenie odpowiedniego badania.
Za takie fałszywe zaświadczenie lekarz brał 30-50 zł. Z reguły nigdy nie widział swojego pacjenta. Z zaświadczeń za łapówki korzystały firmy z Katowic, które zatrudniając pracowników z całej Polski, oferowały im pracę na kontraktach w Niemczech i Czechach. Byli to najczęściej zbrojarze, spawacze i dekarze.
W pierwszym śledztwie w tej sprawie, zakończonym niespełna rok temu, udokumentowano 108 przypadków fałszywych zaświadczeń. Potem policjanci zebrali kolejne materiały, potwierdzające wydanie kolejnych 210 zaświadczeń za łapówki. Dokumenty te - oparte m.in. na przesłuchaniach kilkuset osób - trafiły już do prokuratury.
Lekarz działał w ten sposób od 1997 r. Jego proceder wykryli policjanci z wydziału antykorupcyjnego katowickiej komendy. - W ramach pierwszego śledztwa na poczet grożących mu kar zajęto należące do niego nieruchomości warte 300 tys. zł. Teraz nie było już czego zajmować - wskazał Pytel. W procesie lekarzowi może grozić do ośmiu lat więzienia.