Polska"Lekarz nie jest punktem usługowy, gdzie można wszystko załatwić"

"Lekarz nie jest punktem usługowy, gdzie można wszystko załatwić"

- Lekarz nie jest punktem usługowym, gdzie można załatwić wszystko według swojego życzenia. Lekarz jest szczególnym zawodem – mówił w programie „Polityka przy kawie” w TVP 1 Konstanty Radziwiłł, wiceprezes Naczelnej Izby Lekarskiej. Głos w dyskusji nad obecnym kształtem klauzuli sumienia zabrał też drugi gość programu wiceminister zdrowia Sławomir Neuman. – Klauzula sumienia została wprowadzona i ona działa – stwierdził.

"Lekarz nie jest punktem usługowy, gdzie można wszystko załatwić"
Źródło zdjęć: © Fotolia | apops

12.06.2014 | aktual.: 12.06.2014 10:59

Neuman podkreśli, że klauzula sumienia to "święte prawo lekarzy, ale ich obowiązkiem jest wskazanie innego lekarza". - Jeżeli przestrzegamy prawa i korzystamy z niego z jednej strony, to musimy przestrzegać go z drugiej, nie możemy go odrzucać - mówił Neumann.

Zdaniem Radziwiiłla, żadnemu lekarzowi w Polsce nie przyszło do głowy powoływać się na klauzulę sumienia, w sytuacji która dotyczyła zagrożenia życia pacjenta i nikt takiego zamiaru w ogóle nie miał w głowie.- Mówimy o przedsięwzięciach, mówimy o procedurach, które nie mają nic wspólnego z bezpieczeństwem pacjenta, nic wspólnego z życiem pacjenta i sprawa nie może być tak dramatyzowana – skomentował.

Dyskusja na temat klauzuli sumienia toczy się m.in. w związku ze sprawą prof. Bogdana Chazana, dyrektora miejskiego szpitala św. Rodziny w Warszawie. Chazan - co opisywały media - powołując się na konflikt sumienia, odmówił wykonania aborcji u kobiety w 25. tygodniu ciąży, mimo diagnozy, iż dziecko z powodu licznych wad umrze zaraz po narodzeniu. Lekarz nie wskazał innego szpitala, w którym zabieg mógłby być wykonany.

* Źródło: TVP Info*

Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)