Trwa ładowanie...
d3yw651
25-04-2005 06:41

Lekarstwo na miłość

Camilla Parker-Bowles jest - według złośliwców - tak podobna do księcia Karola, że różni się od niego głównie strojem i fryzurą - pisze Jan Stradowski w tygodniku "Wprost".

d3yw651
d3yw651

Amerykański satyryk Ambrose Bierce w "Diabelskim słowniku" napisał, że uwielbienie to "uprzejme zauważenie, że inna osoba jest podobna do nas samych". Podobnego zdania są naukowcy badający reguły, wedle których powstają i funkcjonują małżeństwa. Przy wyborze partnera kierujemy się przede wszystkim tym, czy jest do nas podobny pod względem poglądów i wyznawanych wartości, a nawet wyglądu! - Te cechy najszybciej można zweryfikować. O tym jednak, czy małżeństwo będzie szczęśliwe, decyduje przede wszystkim podobieństwo osobowości - powiedziała "Wprost" dr Eva Klohnen z University of Iowa, która przeprowadziła jedne z najbardziej szczegółowych badań w tej dziedzinie.

Powszechne przekonanie, że przeciwieństwa się przyciągają, to raczej wyjątek niż reguła. Dobrym przykładem jest historia księcia Karola. Jego związek z Dianą Spencer zakończył się separacją i rozwodem z powodu głębokich różnic między małżonkami. Tymczasem Camilla Parker-Bowles jest - zdaniem złośliwych komentatorów - tak podobna do następcy brytyjskiego tronu, że różni się od niego głównie strojem i fryzurą (Diana porównała Camillę i Karola do rottweilerów). Podobieństwo służy ich związkowi, który mimo zakrętów losu przetrwał już ponad 30 lat.

Pierwsze wrażenie

Z badań psychologów wynika, że początek romansu nie ma nic wspólnego z wyszukiwaniem podobieństw. "Wiele osób deklaruje, że szuka partnera o zbliżonym temperamencie czy statusie społecznym, ale tak naprawdę najważniejsze jest po prostu pierwsze wrażenie" - twierdzi dr Robert Kurzban z University of Pennsylvania. W prowadzonych przez niego badaniach wzięło udział ponad 10 tys. osób korzystających z tzw. błyskawicznych randek, czyli serii kilkuminutowych rozmów z kilkudziesięcioma potencjalnymi partnerami.

Jak się okazuje, mechanizm dobierania się ludzi w pary nie różni się specjalnie od reguł rządzących w świecie zwierząt. Randkowicze kierują się przede wszystkim cechami wyglądu zewnętrznego świadczącymi o dobrej kondycji i potencjale genetycznym partnera - panowie preferują szczupłe panie, kobiety z kolei zwracają uwagę przede wszystkim na wzrost mężczyzny i regularność rysów jego twarzy.

d3yw651

Uczeni do niedawna sądzili, że pierwsze wrażenia kumulują się przez kilka dni rozpoczynających znajomość. Eksperymenty wykazały jednak, że tak naprawdę wystarczy kilka minut. W tym czasie błyskawicznie oceniamy partnera i decydujemy, czy będziemy poznawać go bliżej - wykazały badania prof. Artemia Ramireza z Ohio State University. Jego zdaniem, ten mechanizm przypomina samospełniającą się przepowiednię - jeśli ktoś nam się od razu nie spodoba, nigdy nie poznamy go na tyle, by zmienić o nim zdanie - pisze Jan Stradowski w tygodniku "Wprost".

d3yw651
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3yw651
Więcej tematów