Lek na kaszel pomaga na raka prostaty
Noskapina, nieuzależniająca pochodna opium, stosowana jako składnik syropów przeciwkaszlowych, może znaleźć zastosowanie w leczeniu zaawansowanego raka prostaty - informuje pismo "Anticancer Research".
19.12.2008 | aktual.: 25.03.2013 00:00
Noskapinę stosuje się już od 50 lat jako składnik leków przeciwkaszlowych. Wcześniejsze badania wskazywały, że lek ten ma korzystne działanie w leczeniu raka piersi, jajnika, jelita grubego, płuca oraz mózgu, a także czerniaka, białaczki i chłoniaka.
Najnowsze eksperymenty przeprowadzone na myszach przez doktora Israela Barkena z MedInsight Research Institute oraz Jacka Gellera z University of California w San Diego wykazały, że potrafi ona również zmniejszyć tempo wzrostu raka prostaty o 60% oraz ograniczyć jego rozprzestrzenianie się o 65% - i to bez wyraźnych efektów ubocznych.
Rak prostaty należy do najpowszechniej występujących nowotworów - co szósty mężczyzna zachoruje na niego w którymś momencie swojego życia. Leczenie polega zwykle na interwencji chirurgicznej, hormonoterapii, chemioterapii oraz radioterapii.
Zdaniem Rogosnitzky'ego, noskapina może nie zainteresować firm farmaceutycznych, bo nie da się jej opatentować - to substancja naturalna. Jednak bywa już stosowana przez niektórych lekarzy w leczeniu nowotworów - wiadomo, że jako lek przeciwkaszlowy nie dawała poważnych objawów ubocznych.