PolskaLegwan tylko z papierami

Legwan tylko z papierami




Chcesz sprezentować sobie lub znajomym wyjątkowe zwierzę? Po obejrzeniu go w sklepie zoologicznym sprawdź w urzędzie miasta, czy nie będziesz musiał mieć na nie dokumentu legalności. Może się okazać, że zapłacisz potem grzywnę lub trafisz do aresztu.

Legwan tylko z papierami

03.11.2004 | aktual.: 03.11.2004 08:24

Żółw czerwonolicy, legwan zielony, papuga żako - to tylko niektóre zwierzęta, które konwencja waszyngtońska CITES umieściła na liście zwierząt zagrożonych wyginięciem w swoim naturalnym środowisku. Do tej pory mogliśmy je kupić w sklepie zoologicznym jak świnkę morską lub chomika, czyli nie musieliśmy upominać się u sprzedawcy o dowód legalności pochodzenia zwierzęcia.

Sprzedawca sam najczęściej tego też nie proponował. Od dziś obowiązuje ustawa z kwietnia br. o ochronie przyrody, która mówi o tym, że posiadając zwierzę z listy CITES musimy mieć stosowny papier. To wymóg Unii Europejskiej. - Dlatego do wczoraj można było swego pupila zarejestrować u nas bez wymaganych dokumentów - mówi Krzysztof Działa z wydziału środowiska i rolnictwa Urzędu Miejskiego we Wrocławiu. - Od dziś można będzie to zrobić jedynie z kopią certyfikatu CITES albo świadectwem urodzenia w niewoli, podpisanym przez lekarza weterynarii. Wczoraj do wrocławskiego UM wpłynęło 10 wniosków o rejestrację (20 zł za wpis do rejestru plus 5 zł za złożenie wniosku). Od początku roku wpływało dziennie po dwa- trzy. Ci, którzy nie zdążyli zalegalizować pupila, powinni się liczyć z karą grzywny (ok. 5 tys. zł) lub nawet aresztu. Z legalnych wyjść pozostaje jedynie oddanie zwierzaka do zoo. Oferowanie kupna lub sprzedaży zwierzęcia z listy bez certyfikatu to przestępstwo - można narazić się na karę od 3 miesięcy do
5 lat pozbawienia wolności. - Konwencja waszyngtońska CITES jest po to, by ograniczyć handel odławianymi z natury zwierzętami i promować ich rozmnażanie - wyjaśnia dr Jarosław Zajączkowski, wrocławski lekarz weterynarii.

- Chodzi też o ukrócenie przemytu. Wygląda na to, że jeśli sąsiad nie doniesie na nas i naszą arę policji, będziemy mieli spokój. - Jeszcze pomyślimy, jak będziemy przeprowadzać kontrole - zapowiada mgliście Krzysztof Działa. I dodaje: - Są do tego odpowiednie organy. Sprzedawcy ze sklepów zoologicznych nie są zachwyceni. - Od roku nie handluję zwierzętami, które trzeba zgłaszać do rejestracji - mówi Mirosław Pietrus, właściciel sklepu zoologicznego na Gądowie. - Mam zaufanego importera. Mógłbym wziąć od niego odpowiednie dokumenty, ale potem musiałbym iść z tym do urzêdu, żeby dostać kwitek. Gdy klient kupi takie zwierzę, będę musiał pójść po następny kwitek - że wyrejestrowałem. Potem klient by musiał iść zarejestrować. Z takim waranem będzie teraz jak z autem. To bardzo głupie. To celnicy nie powinni wpuszczać tych zwierząt bez odpowiednich papierów. Poza tym np. z żółwiem czerwonolicym to przesada, bez kłopotu rozmnaża się w niewoli. Lista CITES ciągle się rozrasta, ale, jak na razie, nie ma na niej
bezkręgowców ani ryb. Hodowcy skorpionów, pająków-ptaszników i piranii - w przeciwieństwie do sąsiadów, zwłaszcza w bloku - mogą spać spokojnie.

Legnickie certyfikaty W Urzędzie Miasta Legnicy zarejestrowano zaledwie 6 nielegalnie nabytych zwierząt egzotycznych, w tym legwana z Madagaskaru. A termin legalizacji kupionych bez certyfikatów zwierząt już upłynął. - Od kilku dni jesteśmy pytani, gdzie i jak zalegalizowaæ różne gatunki papug kupionych gdzieś na bazarach - mówi Damian Stempek, właściciel sklepu zoologicznego w Legnicy. Brak chętnych do legalizowania już posiadanych węży czy pająków nie znaczy, że problem nielegalnej hodowli i posiadania zwierząt egzotycznych nie istnieje. - O skali tego procederu można się przekonać odwiedzając niedzielne giełdy w różnych punktach kraju, także na Dolnym Śląsku - dodaje Damian Stempek. - Przemyt zwierząt to już biznes, a ciemna liczba jest prawdopodobnie wielka. Zdaniem zoologów posiadacze rzadkich zwierząt obawiają się zbytnich i czasochłonnych formalności.

Potrzebne świadectwo legalności Pełna lista gatunków wymagających rejestracji znajduje się w rozporządzeniu komisji Wspólnoty Europejskiej nr 1497/2003. Wśród nich są: - wszystkie gatunki małpiatek i małp właściwych - wszystkie gatunki papug z wyjątkiem papużek falistych i nimf - gwarek - żółw czerwonolicy, grecki i stepowy - legwan zielony - wszystkie gatunki waranów - kameleon pospolity - wszystkie gatunki biczogonów - wszystkie gatunki boa - wszystkie gatunki pytonów - aksolotl.

Anna Gabińska

Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)