Lefebryści w Watykanie; chcą być jak Opus Dei
W poniedziałek rozpoczynają się rozmowy między przedstawicielami Watykanu i bractwa lefebrystów na temat możliwości ich powrotu do Kościoła katolickiego. Lefebryści domagają się dla siebie w Kościele katolickim, gdyby mieli do niego powrócić, statusu specjalnego - tzw. prałatury personalnej, jaką ma ruch Opus Dei.
To kolejny ważny etap we wzajemnych kontaktach po styczniowym zdjęciu przez papieża Benedykta XVI ekskomuniki z czterech biskupów, wyświęconych przez założyciela schizmatycznego Bractwa św. Piusa X arcybiskupa Marcela Lefebvre'a.
Negocjacje toczyć się będą w watykańskiej Kongregacji Nauki Wiary, której podlega powołana przez Jana Pawła II komisja Ecclesia Dei do spraw rozmów z tradycjonalistami.
Tematem trudnych, jak łatwo przewidzieć, rokowań będą zasadnicze kwestie doktrynalne dzielące Stolicę Apostolska i lefebrystów, nieuznających nauczania Soboru Watykańskiego II, zwłaszcza w odniesieniu do dialogu ekumenicznego.
Poniedziałkowe spotkanie poprzedziły w Watykanie prace przygotowawcze, prowadzone przez specjalnie powołany zespół teologów. Wypracował on stanowisko Stolicy Apostolskiej i wyznaczył granice kompromisu, jaki w tej sytuacji wydaje się nieuchronny.
W związku z milczeniem obu stron przed rozmowami, komentatorzy zwracają uwagę na klimat dobrych intencji, jaki je otacza. Nieoficjalnie podkreśla się bowiem, że zarówno przedstawiciele Watykanu jak i lefebrystów są zdeterminowani, by osiągnąć choćby wstępne porozumienie jako punkt wyjścia do dalszych negocjacji. Mogą zaś one potrwać jeszcze długo - zauważają obserwatorzy.