Lecz się bez praw
"Rezygnuję ze świadczeń zdrowotnych finansowanych ze środków publicznych ubezpieczonym" - podpiszesz to i od 1 listopada możesz się leczyć za własne pieniądze w państwowym szpitalu - pisze "Gazeta Wyborcza".
Na razie w Tczewie, wkrótce - może - w całej Polsce. Pomysł Janusza Bonieckiego, dyrektora jedynego szpitala w powiecie tczewskim, zainteresował już szefów innych lecznic.
"GW" informuje, że szpital w Tczewie jest zadłużony na ponad 22 mln zł. - Nie mamy już na leki i opatrunki - mówi dyrektor Boniecki. - Skończyły się limity, za chwilę przestalibyśmy przyjmować pacjentów.
Na szczęście dyrektor wpadł na pomysł. - Jest w powiecie wiele osób, które mają pieniądze - tłumaczy. - Nie chcą czekać miesiącami, aż podpiszemy nowy kontrakt, chcą operować się zaraz. Dlaczego mielibyśmy ich nie przyjąć?
W lecznicy już powstają dodatkowe jedno- i dwuosobowe sale o podwyższonym standardzie, w których będą leczeni płatni pacjenci. Zabiegi wykonywane będą po godzinach pracy lekarzy, bo ci nie mogą dostawać pieniędzy za to, za co już i tak są opłacani. Część doktorów przejdzie na trzy czwarte etatu. Dzięki temu płatne zabiegi będą robić w godzinach pracy, ale formalnie poza etatem.
Starostwo tczewskie, organ założycielski szpitala, zaakceptowało już pomysł. Zainteresował on też innych dyrektorów szpitali.
Paweł Trzciński, dyrektor biura prasowego Ministerstwa Zdrowia, o wszystkim dowiedział się od "Gazety". - Sprawa jest poważna i skomplikowana - mówi. - Ministerstwo przeprowadzi ekspertyzę prawną.
Także NFZ jest zaskoczony. - Szpital nie ma prawa w żadnej sytuacji bezpośrednio pobierać pieniędzy od pacjenta - zapewnia Marek Tarchalski, wicedyrektor pomorskiego Funduszu. - To, co wymyślił dyrektor w Tczewie, to jednak zupełna nowość. Potrzebna będzie opinia prawników. (PAP)