Lech Wałęsa i Jean Michel Jarre Gdańszczanami Roku
Były prezydent, legendarny przywódca "Solidarności" Lech Wałęsa i francuski muzyk Jean Michel Jarre zostali zwycięzcami plebiscytu na "Gdańszczanina Roku". Wyniki plebiscytu ogłoszono podczas piątkowej "Gdańskiej Gali", zorganizowanej w ramach II Światowego Zjazdu Gdańszczan.
02.06.2006 21:35
Lech Wałęsa osobiście przybył na galę, Jean Michel Jarre odbierze nagrodę 12 czerwca. Były prezydent podkreślił, że z Gdańskiem związany jest już od niemal 40 lat.
Ja to miasto wybrałem, a teraz to miasto mnie wybiera, no czy więcej do szczęścia trzeba? W 67 roku w maju przyjechałem (do Gdańska)
, będę miał czterdziestolecie w przyszłym roku. Tu poznałem swoją kochaną żonę, z tą żoną mam dzieci, mamy wnuki już w tym mieście, a więc same dobre rzeczy - powiedział Wałęsa jeszcze przed wręczeniem tytułu.
Wyboru Gdańszczanina Roku można było dokonywać za pośrednictwem strony internetowej Urzędu Miasta lub przesyłając kupony zamieszczane w jednym z lokalnych dzienników.
Z okazji II Światowego Zjazdu Gdańszczan zorganizowane zostaną w mieście m.in. wystawy, koncerty, a także kolarskie kryterium uliczne.
Zjazd Gdańszczan to impreza dla tych, którzy kochają to miasto, nie tylko dla jego aktualnych czy byłych mieszkańców, ale także dla tych, którzy przyjeżdżają tu wypoczywać, robić interesy czy realizować się artystycznie. Ci ludzie są ambasadorami Gdańska i warto ich pokazać - powiedział podczas prezentacji programu II Światowego Zjazdu Gdańszczan prezydent miasta Paweł Adamowicz.
Podkreślił, że zjazd to m.in. okazja do promocji miasta w kraju i za granicą oraz do umocnienia więzi z miastem jego obywateli - obecnych i byłych.
W czwartek w ramach zjazdu doszło do uroczystego spotkania Polonii Gdańskiej i Towarzystwa Przyjaciół Gdańska. Zjazd potrwa do 4 czerwca. Pierwotnie miał się odbyć tydzień wcześniej, jednak ze względu na pielgrzymkę Benedykta XVI do Polski zdecydowano się na przesunięcie terminu.
Organizatorzy zaplanowali m.in. koncert zespołu Jan Garbarek Group, łączące muzykę, światło i pokazy pirotechniczne widowisko "Zaczarowane miast Gdańsk" Sławomira Łosowskiego, a także koncerty Golden Life, Kowalski, H2O, Blenders.
W nocy z 3 na 4 czerwca mają być czynne restauracje, kawiarnie, bary i muzea w Gdańsku. Miłośnicy kina mogą obejrzeć przegląd filmów fabularnych związanych z Gdańskiem, m.in. "Wolne miasto" Stanisława Różewicza z 1958 roku, "Westerplatte" tego samego reżysera z 1967 roku, "Do widzenia, do jutra" Janusza Morgensterna z 1960 roku, "Człowiek z żelaza" Andrzeja Wajdy z 1981 roku czy "Wróżby kumaka" w reżyserii Roberta Glińskiego z 2005 roku.