Lech Wałęsa honorowym obywatelem Warszawy
Były prezydent Lech Wałęsa został honorowym obywatelem Warszawy. Stołeczni radni podjęli uchwałę w tej sprawie podczas czwartkowej sesji Rady Warszawy.
Kandydaturę Wałęsy zgłosili stołeczni radni Platformy Obywatelskiej. W uzasadnieniu napisali, że jest on jedynym Polakiem wyróżnionym pokojową nagrodą Nobla, dlatego historyczny przywódca "Solidarności" "zasługuje również na honorowe obywatelstwo stolicy, z której przez 5 lat przewodził wolnej Polsce."
Jak dodał szef klubu radnych PO, Paweł Czekalski, Wałęsa jest "niepodważalną ikoną III RP, a jego kandydatura jest niekontrowersyjna".
Jestem dumny z takiej decyzji Rady miasta dotyczącej człowieka, dzięki któremu Warszawa, a nie Moskwa jest rzeczywistą stolicą Polski. Jest mi nieco wstyd, że pierwszym miastem, które uznało zasługi tego wielkiego człowieka był Londyn - o tytule dla Wałęsy powiedział przewodniczący rady Warszawy Lech Jaworski.
Radni PiS byli przeciwni kandydaturze Wałęsy, gdyż jak powiedział szef klubu PiS Marek Makuch, choć Wałęsa jest "bohaterem i symbolem odzyskania wolności, to w obecnym czasie pełni aktywną rolę na scenie politycznej". Z tego powodu - jego zdaniem - nie powinien być wyróżniony honorowym obywatelstwem stolicy.
Ostatecznie za kandydaturą Wałęsy głosowało 32 radnych, przeciw było 7, a 11 wstrzymało się od głosu.
Według prezydent Warszawy Hanny Gronkiewicz-Waltz, decyzja o przyznaniu Wałęsie honorowego obywatelstwa stolicy jest słuszna. Jak powiedziała dziennikarzom, "nieugięta postawa", którą prezentował on przez wiele lat, doprowadziła m.in. do obrad przy okrągłym stole.
Niezależnie jakich poglądów politycznych jesteśmy, możemy wyznawać je w demokratycznym państwie. Myślę, że bez Lecha Wałęsy tego by nie było. Poza tym, historia go już uznała (...) są dwie osoby z Polski znane na świecie; to Jan Paweł II i Lech Wałęsa - powiedziała Gronkiewicz-Waltz.
Wałęsa otrzymał dotychczas m.in. 15 doktoratów honoris causa, z rąk królowej Elżbiety II szlachectwo brytyjskie, szlachectwo Królestwa Szwecji z prawem posługiwania się herbem własnym. Był człowiekiem roku magazynu Time, jego imieniem nazwano gdański port lotniczy.
Warszawscy radni honorowym obywatelstwem wyróżnili również b. marszałka Sejmu Wiesława Chrzanowskiego (zgłoszony przez PO), Irenę Sendlerową (zgłoszoną przez LiD), żołnierzy AK, Janusza Brochowicza-Lewińskiego, Czesława Cywińskiego oraz twórcę szczepionki przeciwko wirusowi polio wywołującego chorobę Heinego-Medina prof. Hilarego Koprowskiego (zgłoszeni przez PiS).
Tytuł honorowego obywatela miasta stołecznego Warszawy to najwyższa godność, jaką może nadać prezydent stolicy i rada miejska. Tytuł jest przyznawany osobie, która w szczególny sposób związana jest z Warszawą. Listę honorowych obywateli otwiera Józef Piłsudski, a są na niej między innymi papież Jan Paweł II, Stefan Starzyński, Jan Nowak Jeziorański i Barbara Wachowicz.
Lech Wałęsa był prezydentem RP w latach 1990-1995. Współzałożył NSZZ "Solidarność". W 1989 r. był współtwórcą porozumień Okrągłego Stołu. W 1983 r. otrzymał Pokojową Nagrodę Nobla.