Trwa ładowanie...
dvj8bbc
wybory
12-11-2002 11:01

Lech Nikolski: trzeba wyciągnąć wnioski

Rozmowy Radia Plus

dvj8bbc
dvj8bbc

Ostrzeżenie jak chce SLD czy klęska jak mówi prawica? Skrajne oceny towarzyszą drugiej turze wyborów samorządowych. W większości dużych miast kandydaci koalicji SLD- UP na prezydentów przegrali z rywalami centroprawicy. Trzeba będzie wyciągnąć wnioski - powiedział Lech Nikolski, szef gabinetu politycznego premiera w Radiu Plus.

Tomasz Sekielski: Panie ministrze, druga tura wyborów samorządowych to porażka czy klęska SLD?

Lech Nikolski: Wie Pan, na pewno w paru miejscach można mówić o prestiżowej porażce, ale także proponowałbym nie zapominać o fakcie, że w drugiej turze w wyborach na burmistrzów, wójtów i prezydentów kandydaci Sojuszu Lewicy Demokratycznej i Unii Pracy wygrali w największej ilości tych miejscowości, bo to też jest komunikat, który należy podawać.

Tomasz Sekielski: No, ale w tych największych miastach wygrała prawica.

dvj8bbc

Lech Nikolski:A to specyficzna konkurencja, bo to zawsze można wybrać największe miasta na „W”, największe miasta na „A”, owszem. Tylko mnie chodzi o jedną rzecz, że jeśli mówimy o drugiej turze wyborów to pamiętajmy, że odbyły się one w 1200 miejscowościach, a nie w wybranych przez kogoś jedenastu. W dużych miastach rzeczywiście można powiedzieć o paru prestiżowych porażkach w Bydgoszczy, w Łodzi, ale tez o paru prestiżowych zwycięstwach w Krakowie, w Rzeszowie.

Tomasz Sekielski: Ale prestiżowych porażek było więcej niż zwycięstw.

Lech Nikolski: Sytuacja jest oczywiście zróżnicowana i wymaga ona nie tylko głębszej analizy, ale i wyciągania wniosków.

Tomasz Sekielski: Wniosków personalnych?

dvj8bbc

Lech Nikolski: Wobec kogo?

Tomasz Sekielski: Nie wiem, wobec sekretarza generalnego partii?

Lech Nikolski: Ale on nie kandydował w tych wyborach.

Tomasz Sekielski: Ale organizował wybory.

Lech Nikolski: Wie Pan, oczywiście organizował te wybory, więc wnioski trzeba wyciągać patrząc na całość sprawy. W tych wyborach bardzo wyraźnie odgrywały znaczenie osobiste cechy personalne kandydatów. Jedni lepiej je zaprezentowali, drudzy zaprezentowali je gorzej. Tu nie ma uogólnień krajowych, tu nie ma uogólnień centralnych.

dvj8bbc

Tomasz Sekielski: Marek Dyduch mówi: „...to jest na pewno ostrzeżenie dla SLD. Jeśli nie rozwiążemy poważnych problemów w Polsce takich jak bezrobocie, nie zapewnimy odpowiedniego wzrost gospodarczego to dalszy ciąg możemy sobie wyobrazić...”.

Lech Nikolski: Generalnie zgadzam się z Markiem Dyduchem. To jest ostrzeżenie dla każdej formacji, jeśli miała wpływy w poszczególnych miastach i je traci to, to jest ostrzeżenie. Ale równie dobrze ostrzeżeniem może być to, znaczy sygnałem pozytywnym, ostrzeżeniem pozytywnym, może być to, że w innych zyskuje. Wybory samorządowe, to nie są wybory, które da się oceniać, czy rozpatrywać z jednego punktu widzenia. Proszę pamiętać, że one się odbywają w ogromnej liczbie miejscowości, w każdej z nich jest inna sytuacja. Jeżeli byśmy tak jak tutaj się sugeruje, powiedzieli, że powodem wyników takich, a nie innych jest bezrobocie to ono się nie różni. W Rzeszowie nie różni się od tego w Bydgoszczy, w Krakowie nie różni się od tego w Łodzi, więc nie można uniwersalnych przyczyn takich czy innych wyników odnajdywać.

Tomasz Sekielski: Według Pana, nie miał wpływu na wyniki wyborów, rok rządów Leszka Millera? Efekty tego roku?

dvj8bbc

Lech Nikolski: Na zwycięstwo w sejmikach ma.

Tomasz Sekielski: A na przegraną w miastach?

Lech Nikolski: W jakiejś mierze pewnie też ma, ale jeszcze raz pokazuję, Panie redaktorze, proszę nie szukać sobie specyficznej konkurencji typu miasta wojewódzkie, bo za chwilę zrobimy miasta wojewódzkie na południu Polski i to też będzie jakaś konkurencja, którą w tych wyborach samorządowych wygramy.

Tomasz Sekielski: Pan uspokaja, ale dlaczego tylu polityków SLD nie jest zadowolonych z tych wyników?

dvj8bbc

Lech Nikolski: Panie redaktorze, nie uspokajam. Wcale nie uspokajam i nie taka jest moja intencja, tylko chcę powiedzieć, że wybory samorządowe trzeba oceniać w całej płaszczyźnie miejsc, w których się dokonywała. To są zarówno wybory do rad gmin, to są wybory do rad powiatów, to są wybory do sejmików województw i to są wybory personalne na funkcje wójtów, burmistrzów i prezydentów. I proszę też pamiętać, że w tym roku po raz pierwszy one odbywały się w sposób bezpośredni. Jeśli mówimy o bastionach, jak Pan powiedział o bastionach lewicy, to akurat do rad zarówno w Bydgoszczy jak i w Łodzi, w miastach, o których mówimy w radach większość posiada Sojusz Lewicy Demokratycznej- Unia Pracy. I pewnie gdyby nie było tych bezpośrednich wyborów, to pewnie konstrukcja władz przebiegałaby inaczej. Bezpośrednie wybory to spora wartość, to ogromna wartość.

Poranna rozmowa SEKIELSKI PLUS jest emitowana od poniedziałku do piątku o 8.02 na antenie Radia Plus. Najważniejsi goście, najistotniejsze pytania, tylko ważne odpowiedzi – codziennie rano dowiesz się o czym powinieneś wiedzieć. Tomasz Sekielski dziennikarz TVN w Radio Plus. (Radio Plus/mdz)

dvj8bbc
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
dvj8bbc
Więcej tematów