Trwa ładowanie...
d12z0b8

Lech Kaczyński został patronem szkoły w okręgu Macierewicza

Szkole podstawowej w Bujna k. Piotrkowa Trybunalskiego nadano imię tragicznie zmarłego prezydenta Lecha Kaczyńskiego. W uroczystościach wziął udział minister obrony narodowej Antoni Macierewicz.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Lech Kaczyński został patronem szkoły w okręgu Macierewicza
(PAP/EPA)
d12z0b8

Decyzję o nadaniu imienia podjęła rada gminy w Woli Krzysztoporskiej na początku lutego br. Wcześniej przez kilka miesięcy debatowano, kto powinien zostać patronem lokalnej podstawówki. Ostatecznie szkole w Bujnach nadano imię prezydenta Lecha Kaczyńskiego. W uroczystości oficjalnego nadania patronatu wziął udział minister Antoni Macierewicz, który jest posłem z tego okręgu.

Zwracając się do uczniów i nauczycieli Macierewicz mówił, że "szkoła nie jest pustym gmachem, w którym się tylko przekazuje suche fakty. Szkoła jest żywym organizmem, który zapadł trwale w sercu i umyśle każdego z nas". - Dobra szkoła jest najważniejszym doświadczeniem życia każdego, dla was też tak będzie. Macie to wielkie szczęście, że wasza szkoła będzie nosić imię człowieka, który dosłownie, nie w przenośni, nie na papierze, dosłownie dla nas wszystkich poświęcił swoje życie - stwierdził.

- Uczennice i uczniowie tej niezwykłej szkoły, niezwykłej, bo od dzisiaj dźwigającej na swoich barkach wielką odpowiedzialność, wielką tradycję, wielkie wychowanie. Będziecie sobą świadczyli o wartościach, które z takim poświęceniem i determinacją starał się przez całe życie realizować prof. Lech Kaczyński - przekonywał minister.

Macierewicz mówił, że Lech Kaczyński był "działaczem niepodległościowym, doradcą podczas strajku gdańskiego (...), twórcą wielu kluczowych decyzji w czasach okupacji komunistycznej, wiodących Polskę do niepodległości".

d12z0b8

Szef resortu obrony mówił, że "wielką ideą i marzeniem Lecha Kaczyńskiego oraz jego wielkim dokonaniem było państwo polskie". - Jak mało kto rozumiał, czym jest państwo, jak mało kto zdawał sobie sprawę i dawał świadectwo temu, że państwo wyrasta z narodu; że nie ma silnego państwa, jeżeli nie ma dobrze wychowanych, ukształtowanych ludzi, którzy dzięki wolności, dobrobytowi i demokracji są zdolni zagwarantować własnej ojczyźnie siłę i pomyślność - mówił Macierewicz.

List od Jarosława Kaczyńskiego

Odczytano także list od Jarosława Kaczyńskiego do uczniów szkoły. Prezes PiS przypomniał katastrofę smoleńską, w której zginął jego brat. Podkreślał, że prezydent i jego żona lecieli do Katynia oddać hołd zamordowanym tam polskim oficerom, "bo kochali Polskę i w imię tej miłości służyli ojczyźnie najlepiej, jak tylko potrafili i jej poświęcali swoje myśli i siły".

"Mój śp. brat prezydent Lech Kaczyński przez całe życie działał i pracował na rzecz niezawisłego, silnego i sprawiedliwego państwa polskiego, realizującego ideały Solidarności wielkiego ruchu społecznego, który doprowadził do obalenia komunizmu w naszej części Europy i przywrócenia Polsce niepodległości. Swoją pracę na rzecz ojczyzny uznawał za obowiązek" - napisał w liście prezes PiS.

Jak zaznaczył, uczniowie szkoły im. Lecha Kaczyńskiego mogą przysłużyć się ojczyźnie dobrą nauką, z której będą płynąć pożytki w przyszłości. "Bardzo bym chciał, żebyście poszli taką właśnie drogą i przeszli przez życie jako dobrzy ludzie i gorący patrioci, czego nam wszystkim życzę" - dodał.

Źródło: mon.gov.pl

d12z0b8

Podziel się opinią

Share
d12z0b8
d12z0b8
Więcej tematów