Lech Kaczyński: Warszawa siedemnastym województwem

Prezydent Lech Kaczyński jest zwolennikiem wydzielenia Warszawy z Mazowsza jako regionu. Dzięki temu zmieniłyby się proporcje związane z możliwością korzystania ze
środków unijnych - argumentował podczas wykładu w Wyższej Szkole Handlowej w Radomiu.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Lech Kaczyński: Warszawa siedemnastym województwem
(PAP)
WP

Prezydent podkreślił, że takie rozwiązanie pozwoliłoby na "złamanie paradoksalnej sytuacji, w której formalnie najbogatsze województwo w Polsce - jeśli wyłączyć z tego Warszawę i Płock - należy do jednych z najbiedniejszych województw".

Na temat planów wydzielenia z Mazowsza województwa mazowieckiego prezydent ma jeszcze rozmawiać podczas wizyty w Radomiu z samorządowcami tego województwa.

Jak napisał "Dziennik" powstanie województwa złożonego jedynie z Warszawy, to być albo nie być dla całego Mazowsza. "Z powodu bogactwa stolicy, Radom, Skierniewice czy Siedlce nie mogą liczyć na środki unijne. A te przysługują tylko tym obszarom, które nie przekroczyły 75% unijnej średniej PKB na jednego mieszkańca" - czytamy.

WP

Prezydent podkreślił, że Warszawa jest "zamożnym miastem, które po 2013 r. (po wejściu w życie kolejnej perspektywy finansowej UE - przyp. red.) może i powinno sobie w dużym stopniu samo dawać radę.

Lech Kaczyński gościł podczas wizyty w Radomiu także w Komendzie Miejskiej Państwowej Straży Pożarnej. Tam złożył kwiaty pod pomnikiem poległych strażaków.

Komendant radomskiej straży pożarnej Gustaw Mikołajczyk ofiarował prezydentowi strażacki toporek, by - jak powiedział - "torował mu drogę do dobrych rozwiązań dla Polski". - Obawiam się, że mi się przyda - odpowiedział żartobliwie prezydent.

Polub WP Wiadomości
WP
WP