Lech Kaczyński nie chce już być prezydentem Warszawy
Bardzo poważnie rozważam rezygnację z urzędu - powiedział prezydent Warszawy Lech Kaczyński. Wiąże się to z decyzją Sejmu o przyjęciu ustawy warszawskiej z poprawkami SLD, które powodują ograniczenie
kompetencji prezydenta stolicy.
Jeszcze nie podjąłem decyzji o rezygnacji, bo odpowiadam za grupę ludzi, którzy przyszli tu ze mną. Bardzo poważnie jednak rozważam rezygnację. Nie było bowiem do tej pory ustawy bardziej partykularnej niż ta - oświadczył.
Nowelizacja ustawy wręcz uniemożliwi rządzenie stolicą - powiedział Kaczyński. Powstaną bowiem ośrodki niezależne od prezydenta miasta. Zdaniem prezydenta Warszawy zmiany są sprzeczne z konstytucją, ponieważ ustawa zasadnicza nie przewiduje czwartego szczebla samorządu, a dzielnice są tylko jednostkami pomocniczymi.
Janusz Kamiński z PiS zapowiedział już, że jeżeli ustawa zostanie podpisana przez prezydenta, jego ugrupowanie zaskarży ją do Trybunału Konstytucyjnego. Jego zdaniem, jest duża szansa, że Trybunał ją zakwestionuje.
Projekt nowelizacji ustawu warszawskiej jeszcze w tym roku zgłosił Jacek Zdrojewski z SLD. Jego zdaniem stare przepisy powodowały, że stolica była źle zarządzana. Oskarżał on prezydenta Lecha Kaczyńskiego, że wykorzystuje przepisy do jednoosobowego rządzenia. Zdrojewski przekonuje, że na nowych przepisach zyska samorząd dzielnicowy, któremu nikt nie będzie nakazywał, co ma robić.
Za nowelizacją ustawy, oprócz posłów SLD, głosowała także Samoobrona, Liga Polskich Rodzin i część parlamentarzystów Platformy Obywatelskiej. Szef PO Donald Tusk powiedział, że zmiany w zarządzaniu stolicą są bardzo potrzebne. Jeżeli Lech Kaczyński chciałby skupić w swoim ręku 100% władzy w Warszawie, to strach pomyśleć jak wyglądałaby prezydentura kraju - powiedział Donald Tusk.
Jacek Zdrojewski (SLD), który jest autorem przyjętych poprawek, przedstawiając je w Sejmie w maju podkreślał, że służą one likwidacji "centralizmu" Kaczyńskiego. Według Zdrojewskiego, Lech Kaczyński "uczynił ze stolicy organ scentralizowany bardziej niż za czasów carskiej Rosji", niesprawny gospodarczo jak ZSRR, a "sprawny propagandowo jak Białoruś".
Kaczyński oświadczył, że nie zgodzi się rządzić miastem "na tej zasadzie, że kto inny decyzję podejmuje, a kto inny ponosi odpowiedzialność".
Pytany o to, kiedy podejmie decyzję o ewentualnej rezygnacji, odparł: "od tej ustawy minęło kilka godzin, proszę pozostawić mi troszkę czasu. Wkrótce się odbędzie narada w tej sprawie i będziemy myśleć".
Kaczyński podkreślił, że po objęciu fotela prezydenta miasta doprowadził do rozbicia tzw. układu warszawskiego (nieformalnych powiązań między politykami samorządowymi, głównie PO i SLD, oraz biznesmenami). Drodze do uczciwych rządów w Polsce zadano ciężki cios - oświadczył.
Jego zdaniem, wprowadzenie ustawy w życie oznacza kolejne olbrzymie zamieszanie w mieście.
Znowelizowana przez Sejm ustawa o ustroju Warszawy określa sposób działania i kompetencje dzielnic w gminie, jaką jest Warszawa. Za nowelizacją głosowało 338 posłów, przeciw 51, 3 się wstrzymało do głosu.