Lech Kaczyński i Szimon Peres uczcili pamięć ofiar Treblinki
Nigdy więcej narodowość, wyznanie,
przekonania nie mogą być przyczyną nie tylko śmierci, ale i
prześladowań - mówił prezydent Lech Kaczyński w czasie
poniedziałkowych uroczystości na terenie Muzeum Walki i Męczeństwa
w Treblince.
14.04.2008 | aktual.: 14.04.2008 20:28
Na uroczystości 65 rocznicy wybuchu Powstania w Getcie Warszawskim przybył do Polski prezydent Izraela Szimon Peres.
Obaj prezydenci wzięli udział w uroczystości upamiętniającej męczeństwo Żydów. Odbyła się ona w Treblince przed kamiennym pomnikiem, gdzie w obozie zagłady Treblinka II zamordowano większość Żydów z Warszawskiego Getta.
Polski prezydent przypominał, że w Treblince zginęło 800 - 900 tys. Żydów, w większości obywateli Polski, ale także obywateli innych krajów.
Możemy zadać pytanie - dlaczego zginęli, za co. Tylko i wyłącznie z tego powodu, że byli narodowości lub pochodzenia żydowskiego. To był jedyny powód ich śmierci, wyrok na naród, wydany niezależnie od wieku, płci, jakichkolwiek innych okoliczności - powiedział Lech Kaczyński.
Jak podkreślił, w Treblince zginęło ponad 300 tys. Żydów z Warszawskiego Getta, w większości obywateli Warszawy. Zaznaczył, że Warszawa była jednym z największych skupisk żydowskich przedwojennego świata.
Cóż można powiedzieć w obliczu takiej zbrodni. Tylko i wyłącznie - nigdy więcej. Nigdy więcej niczyja narodowość, wyznanie, przekonania nie mogą być przyczyną nie tylko śmierci, ale i prześladowań. To jest moje jedyne przesłanie z tego miejsca - podkreślił polski prezydent.
Lech Kaczyński zapalił w Treblince znicz dla Sprawiedliwych Wśród Narodów Świata. Podkreślił, że również w naszym kraju było ich tysiące. Dziękował przy tej okazji Peresowi za poparcie dla kandydatury do pokojowej nagrody Nobla dla jednej ze Sprawiedliwych - Ireny Sendler, która uratowała ponad 2 tys. żydowskich dzieci.
Pamiętając o tamtej niewyobrażalnej zbrodni, pamiętajmy też o ludziach, którzy pod groźbą jednej tylko kary dla siebie i swoich rodzin, kary śmierci, ratowali niewinne ludzkie życie - apelował.
My z naszej strony - dodał prezydent - chcemy zrobić wszystko, aby nasze stosunki z państwem Izrael były jak najlepsze. Uważamy, że to nasz obowiązek i wierzymy, że znajdzie on pełne rozumienie - oświadczył.
Obaj prezydenci, tak jak inni uczestnicy uroczystości, zapalili świece symbolizujące nadzieję. W ceremonii wzięło udział kilkuset uczniów z Izraela.
Powstanie w Getcie Warszawskim, które wybuchło 19 kwietnia 1943 r., było bohaterską próbą powstrzymania ostatecznej likwidacji getta, rozpoczętej przez Niemców kilka miesięcy wcześniej.
Według raportów gen. Juergena Stroopa, który stłumił powstanie, od 20 kwietnia do 16 maja 1943 roku w wykrytych i zlikwidowanych bunkrach znajdowało się ponad 56átys. Żydów. Około 6 tys. zginęło na miejscu w walce, na skutek pożarów lub zaczadzenia. 7 tys. Żydów naziści zamordowali na terenie getta, tyle samo wysłano do Treblinki. Pozostała grupa ok. 36 tys. została wysłana do innych obozów, przede wszystkim do Auschwitz i Majdanka.
Wizyta Szimona Peresa w Treblince rozpoczyna jego czterodniowy pobyt w Polsce. We wtorek razem z Lechem Kaczyńskim Peres weźmie udział w głównych uroczystościach 65. rocznicy powstania w Getcie Warszawskim.