Trwa ładowanie...
d1ur7d3
18-08-2008 17:32

Lech Kaczyński apeluje o przyjęcie Gruzji do NATO

Prezydenci Polski Lech Kaczyński i Litwy Valdas Adamkus zaapelowali o pilne przyznanie Gruzji i Ukrainie Planu Działań na rzecz Członkostwa w NATO - tzw. MAP. We wtorek w Brukseli zaplanowane jest nadzwyczajne spotkanie szefów dyplomacji państw NATO w sprawie Gruzji.

d1ur7d3
d1ur7d3

"W odniesieniu do bukareszteńskiej deklaracji NATO, stwierdzającej, iż Gruzja i Ukraina zostaną członkami Sojuszu Północnoatlantyckiego, zwracamy się do liderów państw członkowskich NATO o poinstruowanie swoich ministrów spraw zagranicznych w kwestii jak najszybszego rozważenia przyznania planu działania MAP dla Gruzji oraz Ukrainy" - czytamy w oświadczeniu prezydentów przekazanym PAP.

Wobec konfliktu w Gruzji, który wybuchł 7 sierpnia, Waszyngton wezwał do zorganizowania nadzwyczajnego spotkania szefów dyplomacji 26 krajów Sojuszu.

Celem szczytu ma być rozważenie charakteru relacji z Rosją i rodzaju pomocy dla Gruzji. W spotkaniu będą uczestniczyć m.in. minister spraw zagranicznych Polski Radosław Sikorski i sekretarz stanu USA Condoleezza Rice.

Jak zapowiedziała w poniedziałek rzeczniczka NATO Carmen Romero, ministrowie Sojuszu Północnoatlantyckiego zapewnią o poparciu dla Gruzji i ponowią obietnicę przyszłego członkostwa tego kraju w strukturach organizacji.

d1ur7d3

Prezydenci Polski i Litwy napisali we wspólnym oświadczeniu, że "rosyjskie działania w niepodległej Gruzji wyszły daleko poza wszelkie rozsądne ramy zapewniające bezpieczeństwo cywilów i negocjatorów pokojowych, powodując eskalacje jawnych grabieży - celową destrukcję gruzińskiej gospodarki, krajobrazu i środowiska - oraz mordów".

"Są to oczywiste dowody prowadzonych tam czystek etnicznych" - napisali prezydenci.

Lech Kaczyński i Valdas Adamkus wyrazili jednocześnie ubolewanie, iż "dotychczasowe wysiłki dyplomatyczne wspólnoty transatlantyckiej nie spotkały się z właściwym zrozumieniem w Moskwie i agresja przeciwko Gruzji nie została powstrzymana".

"Obserwując niekontrolowany rozwój przemocy i użycia siły w Gruzji, dostrzegamy w przyznaniu MAP tym krajom, jedyny środek stabilizacji sytuacji w regionie, który przyniesie bezpieczeństwo zwykłym ludziom" - podkreślili prezydenci Polski i Litwy.

d1ur7d3

W sobotniej rozmowie z Lechem Kaczyńskim prezydent Gruzji Micheil Saakaszwili po raz kolejny zwrócił się o polskie poparcie dla przyznania Gruzji MAP.

W niedzielę w Tbilisi kanclerz Niemiec Angela Merkel powiedział, że "Gruzja zostanie - jeśli zechce - członkiem NATO". Dodała, iż rząd Niemiec nie widzi podstaw do podważania decyzji, jaką podjął w tej sprawie kwietniowy szczyt Sojuszu Północnoatlantyckiego w Bukareszcie. Zdecydowanie przeciwna wejściu Gruzji do NATO jest Rosja.

d1ur7d3
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1ur7d3
Więcej tematów

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj