Lech i Maria Kaczyńscy - jak ich zapamiętali Polacy?
10 kwietnia mija 1. rocznica śmierci Marii i Lecha Kaczyńskich. Pierwsza Dama została zapamiętana jako delikatna, skromna i życzliwa kobieta. Prezydent, jako polityk twardą ręką zarządzający organami ścigania, kiedy pełniąc funkcję ministra sprawiedliwości.
08.04.2011 | aktual.: 08.04.2011 12:51
Maria Kaczyńska - skromna i życzliwa Pierwsza Dama
Maria Kaczyńska z wykształcenia była ekonomistką. Swojego męża poznała w 1976 roku. Od 23 grudnia 2005 roku, kiedy Lech Kaczyński objął urząd prezydenta, jego żona podjęła obowiązki Pierwszej Damy. W imieniu prezydenta, Maria Kaczyńska uczestniczyła jako Specjalny Wysłannik w wielu uroczystościach międzynarodowych, reprezentując Głowę Państwa.
Jako Pierwsza Dama wspierała działalność charytatywną, objęła patronat nad wieloma akcjami dobroczynnymi i promującymi kulturę polską, jak Festiwal Polskich Filmów w Hollywood. W 2007 roku wraz z żoną prezydenta Rosji Ludmiłą Putin, otworzyła Dom Polski w Sankt Petersburgu.
Pani Prezydentowa była zaangażowana w działalność na rzecz osób niepełnosprawnych, zajmowała stanowisko w kwestiach ochrony środowiska, jak pozostawienie Doliny Rospudy w nienaruszonym stanie, zajmowała się wspieraniem profilaktyki onkologicznej.
W 2007 roku Maria Kaczyńska poruszona tragedią Czeczenki, która straciła dzieci podczas próby nielegalnego przejścia granicy, odwiedziła ją w szpitalu. W 2007 roku objęła patronatem sejmową konferencję dotyczącą zawodowych rodzin zastępczych. Podpisała się pod apelem kobiet do parlamentarzystów o pozostawienie bez zmian zapisu konstytucji w dziedzinie ochrony życia. Była matką chrzestną pierwszego polskiego samolotu myśliwskiego typu F-16 "Jastrząb".
Maria Kaczyńska była pierwszą osobistością z Polski, która została uhonorowana w szczególny sposób - w 2008 roku jej imieniem i nazwiskiem Holendrzy nazwali oficjalnie nową odmianę tulipana.
Była osobą skromną i życzliwą. Została zapamiętana jako żona prezydenta, która nie tylko dyskretnie dbała o wizerunek męża, lecz także ciepło i dowcipnie mówiła o ich wzajemnych relacjach.
Maria Kaczyńska została uhonorowana Wielkim Krzyżem dla Damy Orderu Zasługi Zakonu Maltańskiego. Trzy lata temu otrzymała Bursztynową Różę, wyróżnienie przyznane za działalność charytatywną pod hasłem "Miej serce i patrzaj w serce - przeciw obojętności".
Urodziła się 21 sierpnia 1943 roku. Pochodziła z rodziny repatriantów z Wilna. Jej ojciec walczył w Armii Krajowej, jeden z jego braci w armii generała Andersa, drugi został zamordowany przez NKWD w Katyniu. Ukończyła Wyższą Szkołę Ekonomiczną w Sopocie. Po studiach podjęła pracę w Instytucie Morskim w Gdańsku w pracowni badań koniunkturalnych, gdzie prowadziła badania perspektyw rozwoju rynków frachtowych na Dalekim Wschodzie. W 1978 roku wyszła za mąż za Lecha Kaczyńskiego. W 1980 roku na świat przyszła ich córka Marta.
Lech Kaczyński - podkreślał rolę patriotyzmu i przywiązania do ojczyzny
Lech Kaczyński był prezydentem Rzeczypospolitej Polskiej od 2005 roku. Wcześniej, w latach 1992-95 był prezesem Najwyższej Izby Kontroli, następnie ministrem sprawiedliwości i prokuratorem generalnym w rządzie Jerzego Buzka, potem prezydentem Warszawy. Był działaczem "Solidarności", współzałożycielem partii Prawo i Sprawiedliwość i pierwszym prezesem PIS. W swej karierze pełnił też funkcję senatora i posła na sejm I i IV kadencji.
Był doktorem habilitowanym nauk prawnych, specjalistą w zakresie prawa pracy. Miał tytuł profesora nadzwyczajnego Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego i Uniwersytetu Gdańskiego. Pełniąc funkcję ministra sprawiedliwości, dał się poznać, jako polityk twardą ręką zarządzający organami ścigania.
Prezydentem Warszawy został w 2002 roku. Za jeden z jego sukcesów uznaje się budowę Muzeum Powstania Warszawskiego, jak również zorganizowanie przez władze miasta obchodów 60. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego z udziałem między innymi przedstawicieli Stanów Zjednoczonych, Niemiec i Wielkiej Brytanii. W 2005 roku Lech Kaczyński wygrał wybory prezydenckie, pokonując kontrkandydata Donalda Tuska w drugiej turze.
Prezydent Kaczyński był znany z patriotycznych wypowiedzi. Wielokrotnie przypominał zasługi Polaków w walkach o odzyskanie polskiej państwowości, podkreślał, jak wielką rolę powinien odgrywać patriotyzm i przywiązanie do ojczyzny.
Był orędownikiem pojednania między narodami, które w historii boleśnie doświadczyły wzajemnych krzywd i zbrodni. Był oddany sprawie budowy nowych relacji w stosunkach polsko-niemieckich i polsko-ukraińskich.
Lech Kaczyński zasiadał w organizacjach międzynarodowych. W Międzynarodowej Organizacji Pracy był członkiem Rady Administracyjnej, a w Europejskim Stowarzyszeniu Najwyższych Organów Kontroli Państwowej EUROSAI - członkiem prezydium.
Lech Aleksander Kaczyński urodził się 18 czerwca 1949 roku. Studiował prawo na Uniwersytecie Warszawskim. W 1971 roku przeprowadził się do Sopotu, by podjąć pracę naukową na Uniwersytecie Gdańskim. W 1980 roku obronił doktorat z prawa pracy, a w 1990 roku uzyskał habilitację. W okresie PRL był związany z opozycją antykomunistyczną. Współpracował z Komitetem Obrony Robotników, działał też w Wolnych Związkach Zawodowych.
W sierpniu 1980 roku był doradcą stoczniowców w Stoczni Gdańskiej, a później członkiem Zarządu Regionu Gdańskiego NSZZ "S". Po wprowadzeniu stanu wojennego został internowany. Po zwolnieniu nadal działał w podziemnej "Solidarności". Stał się jednym z najbardziej zaufanych współpracowników Lecha Wałęsy. Brał udział w obradach "okrągłego stołu" w zespole do spraw pluralizmu związkowego. W wyborach czerwcowych 1989 roku wybrano go na senatora. W 1989 roku wraz z bratem Jarosławem odegrał kluczową rolę w tworzeniu rządu Tadeusza Mazowieckiego. Rok później został wiceprzewodniczącym "Solidarności".
W 1991 roku przegrał z Marianem Krzaklewskim rywalizację o przywództwo związku. W tym samym roku został ministrem stanu do spraw bezpieczeństwa w Kancelarii Lecha Wałęsy, której szefem był jego brat, Jarosław. Po konflikcie z prezydentem, wraz z bratem odszedł z Kancelarii.
W wyborach parlamentarnych w 1991 roku został wybrany na posła z listy Porozumienia Centrum. W latach 1992-1995 Lech Kaczyński był prezesem Najwyższej Izby Kontroli. Od 2000 do 2001 roku był ministrem sprawiedliwości w gabinecie Jerzego Buzka. Potem został przewodniczącym Komitetu Krajowego "Prawo i Sprawiedliwość", a następnie prezesem PiS. Jesienią 2002 roku wygrał wybory na prezydenta Warszawy. W 2005 roku został wybrany na prezydenta Rzeczpospolitej. Urząd objął 23 grudnia, składając przysięgę przed Zgromadzeniem Narodowym.
Para prezydencka zginęła w katastrofie lotniczej pod Smoleńskiem w drodze na uroczystości rocznicowe do Katynia. Wraz z nimi na pokładzie rządowego samolotu zginęło 96 osób. Pogrzeb Pary Prezydenckiej odbył się 18 kwietnia 2010 roku na Wawelu. Lech i Maria Kaczyńscy zostali pochowani w krypcie pod Wieżą Srebrnych Dzwonów.