Trwa ładowanie...
IAR

Ławrow: rozejm na Ukrainie jest "ogólnie przestrzegany", ale szykuje się ukraińska grupa uderzeniowa

Minister spraw zagranicznych Rosji Siergiej Ławrow oświadczył, że rozejm we wschodniej Ukrainie jest "ogólnie przestrzegany", a Moskwa ma nadzieję, że wkrótce rozpoczną się rozmowy dotyczące statusu Doniecka i Ługańska. Ławrow wyraził też zaniepokojenie koncentracją ukraińskich sił na niektórych obszarach wschodniej Ukrainy. Władze Ukrainy znowu twierdzą, że prorosyjscy separatyści nie stosują się do rozejmu.
Share
Siergiej Ławrow
Siergiej ŁawrowŹródło: PAP/EPA, Fot: Sergei Chirikov
d1ybggf

- Przerwanie ognia jest ogólnie przestrzegane, choć dochodzi do incydentów i strony wzajemnie się obwiniają - powiedział szef dyplomacji Rosji.

- Jeśli chodzi o rozmowy dotyczące statusu południowego wschodu kraju, to w podpisanym w Mińsku protokole przewidziano kroki w tym kierunku - tłumaczył. - Mamy nadzieję, że takie rozmowy wkrótce się rozpoczną - dodał.

Ławrow wyraził też zaniepokojenie koncentracją ukraińskich sił na niektórych obszarach wschodniej Ukrainy. - Można z tego wyciągnąć wniosek, że szykuje się jakaś grupa uderzeniowa - powiedział.

d1ybggf

Jak zaznaczył, Kijów jednak zapewnił, że nie ma żadnych planów dotyczących zrywania rozejmu. - Zapewnienia weryfikuje praktyka - zauważył minister.

Minister odniósł się także do ubiegłotygodniowego szczytu NATO w Newport. Oświadczył, że to niegodne, by poważne państwa zamieniały realne zagrożenia na wymyślone niebezpieczeństwa tylko w celu zachowania jedności Sojuszu "na bazie twardej dyscypliny pałki z epoki zimnej wojny".

Zauważył, że na pierwszym miejscu zagrożeń w deklaracji Sojuszu znalazł się nie międzynarodowy terroryzm, ale Rosja. "Dla każdego normalnego człowieka, który zajmuje się analizą sytuacji międzynarodowej, jest oczywiste, że takie podejście nie ma nic wspólnego z chęcią rozwiązania jakichkolwiek problemów" - podkreślił rosyjski minister.

Ławrow przebywa obecnie w Mali i wystąpił na konferencji prasowej z szefem malijskiej dyplomacji Abdoulayem Diopem.

d1ybggf

Ukraina: separatyści ostrzelali nas 89 razy

Prorosyjscy separatyści nie stosują się do rozejmu - twierdzi ukraińska Rada Bezpieczeństwa Narodowego i Obrony. Jej rzecznik Andrij Łysenko mówił dziś, że od początku zawieszenia broni ostrzelali pozycje ukraińskie 89 razy.

Według rzecznika, separatyści naruszyli wszystkie możliwe porozumienia i nadal ostrzeliwują pozycje ukraińskiego wojska. Łysenko twierdzi, że ukraińska armia stosuje się do uzgodnionego w Mińsku układu i odpowiada ogniem tylko w obronie własnej. Mimo zawieszenia broni są na Ukrainie miejsca, gdzie panuje trudna sytuacja - między innymi na lotnisku w Doniecku i koło Ługańska.

Rzecznik poinformował, że ukłonem separatystów w stronę Ukraińców było natomiast uwolnienie łącznie 684 jeńców. Tylu z nich wyszło dotąd na wolność od początku rozejmu. Według Łysenki, trwają prace nad wypuszczeniem kolejnych 500.

d1ybggf

Podziel się opinią

Share
d1ybggf
d1ybggf
Więcej tematów