Ławrow w ONZ milczał po słowach o Rosji. "Proszę spojrzeć w oczy"
Elizabeth Whelan, siostra dyrektora ds. bezpieczeństwa korporacji z Michigan, wezwała Rosję w Radzie Bezpieczeństwa ONZ do jego uwolnienia. Siergiej Ławrow, kierował sesją, ale nie odniósł się do apelu Whelan, a także oskarżeń ze strony ambasador USA Lindy Thomas-Greenfield.
Rosja przewodniczy rotacyjnie w kwietniu Radzie Bezpieczeństwa ONZ. Poniedziałkową sesją (w nocy polskiego czasu - red.) kierował przybyły z Moskwy szef MSZ Siergiej Ławrow.
Ławrow w ONZ. "Proszę spojrzeć w oczy"
Ambasador USA przy Narodach Zjednoczonych Linda Thomas-Greenfield apelowała do Ławrowa w trakcie obrad, by spojrzał w oczy Elizabeth Whelan i zobaczył, jak cierpi. Paul Whelan odbywa 16-letni wyrok po skazaniu za szpiegostwo. Rodzina Amerykanina i administracja w Waszyngtonie nazwały zarzuty bezpodstawnymi.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Ambasador amerykańska wezwała również Ławrowa do uwolnienia reportera "Wall Street Journal" Evana Gershkovicha, który został aresztowany 29 marca i oskarżony o próbę uzyskania niejawnych informacji.
Thomas-Greenfield oskarżyła Rosję o używanie obydwu więzionych jako "politycznych kart przetargowych". Nawoływała, by Moskwa "zaprzestała tej barbarzyńskiej praktyki raz na zawsze".
Ławrow nie skomentował apeli
"Ambasador powiedziała reporterom, że sekretarz stanu USA Antony Blinken mówił niedawno o ofercie, jaką Stany Zjednoczone złożyły Rosji w sprawie uwolnienia Whelana. Apelował, by Moskwa rozważyła tę propozycji" - poinformowała AP.
- W tym czasie nie zatrzymamy się, nie spoczniemy i nie ustąpimy, dopóki Paul, Evan, wszyscy zakładnicy i niesłusznie zatrzymani Amerykanie nie zostaną sprowadzeni z powrotem, bezpieczni i zdrowi - zapewniała Thomas-Greenfield.
Siergiej Ławrow nie odniósł się do apeli Elizabeth Whelan i ambasador Lindy Thomas-Greenfield.
Czytaj też: Niepokojący raport. "Potężne siły Rosji"
"Rosja to państwo terrorystyczne"
Według AP przed rozpoczęciem sesji RB Whelan powiedziała reporterom, że jej brat miał "pracę, którą kochał, dom, życie pełne nadziei i możliwości i wszystko to zostało mu odebrane przez Rosję, kraj, który rozkoszuje się kulturą kłamstw oraz tradycją dyplomacji zakładników".
- Teraz Paul jest przetrzymywany w obozie pracy IK-17 w odległej prowincji Mordowii, trzymany jako pionek i ofiara zejścia Rosji w bezprawie – podkreśliła, nazywając Rosję "państwem terrorystycznym".